| |
Zagrożenie!
Przymrozki ustępują i wkracza ocieplenie. Będzie pierwszy gorący dzień. Na takie temperatury czekają Polacy

Przymrozki ustępują i wkracza ocieplenie. Będzie pierwszy gorący dzień. Na takie temperatury czekają Polacy

Za nami ostatnia noc z jeszcze powszechnymi, ale mniejszymi przymrozkami, zwłaszcza przy gruncie miejscami we wschodniej i południowej Polsce. W kolejnych dniach silna operacja słoneczne oraz adwekcja cieplejszego powietrza będzie nam nadal podnosić temperatury i miejscami w ciągu dnia coraz częściej w wielu regionach zanotujemy powyżej 17-22 st. C., a lokalnie pojawi się również szansa na pierwszy gorący dzień z temperaturą nawet 25 st. C. Czeka nas upragnione wiosenne ocieplenie o które często pytacie.

Przymrozki słabną i odsuwają się z Polski. Zanotowana temperatura przy gruncie, 10 maja 2023. Dane: IMGW

Przymrozki ustępują będzie pierwszy gorący dzień w Polsce, wkracza silne ocieplenie, maj 2023

Minionej nocy zasięg przymrozków i ich skala na nizinach przy gruncie była już znacznie mniejsza i ograniczona w Polsce. Temperatura miejscami tylko na wschodzie i południu spadła do -4/-1 st. C., czyli zgodnie z naszymi przewidywaniami przymrozki były słabsze w porównaniu do wcześniejszych nocy, zwłaszcza nad ranem. Wyjątek stanowią lokalnie rejony podgórskie, gdzie temperatury były niższe. Na słynnym biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej na południu Małopolski temperatura na wysokości 2m spadła do -6,8 st. C., a przy gruncie do -7,5 st. C. W tych regionach panują jednak specyficzne warunki topograficzne i klimatyczne i nie mogą być porównywane z dzielnicami w głębi kraju.

Ocieplenie wkracza do Polski. Powszechne przymrozki ustąpią. Prognozowana temperatura, 11 maja 2023

Przymrozki ustępują wkracza silne ocieplenie do Polski, pierwszy gorący dzień w maju 2023

Apogeum powszechnych przymrozków jest już za nami, bo w kolejnych dniach zrobi się jeszcze cieplej, a niewielkie ujemne temperatury w nocy mogą już tylko wystąpić lokalnie, głównie na wschodzie lub południu. W ciągu dnia silna operacja słoneczna w wyżu z adwekcją cieplejszego powietrza będzie powodować miejscami coraz powszechniejsze przekraczanie w wielu regionach temperatur powyżej 17-22 st. C., miejscami z szansą na pierwszy gorący dzień o którym w Polsce mówimy w przypadku osiągnięcia co najmniej 25 st. C. w klatce meteorologicznej na wysokości 2m.

Prognozowana temperatura w Polsce, 12 maja 2023

Silne ocieplenie i pierwszy gorący dzień w Polsce, prognoza temperatury 12 maja 2023

Do tej pory w tym roku najwyższą temperaturę na obszarze Polski zmierzono na stacji IMGW we Fromborku, gdzie było 24,8 st. C. Pierwszego dnia gorącego oficjalnie zatem jeszcze nie było, ale to w trakcie maja powinno się zmienić. Co ciekawe, przy stabilnych warunkach atmosferycznych dość często modele GFS i ECMWF zaniżają wiosenne wartości rzeczywistych występujących temperatur, a zdecydowanie lepiej z tym radzi sobie model dużej rozdzielczości GEM. To właśnie on obecnie daje największą szansę na osiagnięcie miejscami progu temperatury 25 st. C. lub nawet jego przekrocznie.

Prognzowana temperatura w Polsce, 13 maja 2023

Silne ocieplenie i gorące temperatury w prognozach, 13 maja 2023

Uwagę zwraca również fakt, że w najbliższych dniach najwyższe temperatury mają najczęściej występować nie na południu, a na zachodzie i północy kraju, szczególnie w północnej połowie Polski, czyli odwrotnie niż zazwyczaj. Przykładem jest miniony wtorek 09.05, gdzie najwyższe temperatury w kraju sięgające blisko 20 st. C. notowaliśmy nietypowo nad morzem w Ustce, Łebie, Kołobrzegu i Świnoujściu.

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 14 maja 2023

Pierwszy gorący dzień w Polsce w 2023 roku, prognoza temperatury 14 maja

O temperatury osiągające lub przekraczające 20 st. C. ciągle pytacie tej wiosny, dlatego warto o nich wspomnieć, bo są prognozowane w najbliższych dniach. Będzie zatem okazja do aktywnego wypoczynku, a także licznych prac w ogrodach i nie tylko przy przyjemnym wiosennym cieple.

Wstępnie prognozowan anomalia temperatury w Polsce między 14-15 maja 2023

Silne ocieplenie i kres przymrozków w Polsce, maj 2023

Po bardzo zimnym początku maja z anomalią temperatury w skali całego kraju obecnie na poziomie około -2,4 st. C. względem normy klimatycznej, w kolejnych dniach maj zacznie odrabiać straty termiczne. Około 18-19 maja średnia temperatura w ujęciu całego kraju od początku miesiaca ma być już tylko o około 0,5 st. C. niższa względem najnowszej i najcieplejszej normy bazowej z lat 1991-2020.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Prześmiewca

1. Po ciepłej niedzieli spodziewane jest kolejne ochłodzenie. 2. Nie należy emocjonować się samą temperaturą, bo w tym momencie w moim mieście jest słonecznie i 20 stopni w cieniu, a i tak jest chłodno, bo wieje ostry, zimny wiatr. 3. Ach, to globalne ocieplenie. Kolejny rok z rzędu bez prawdziwej wiosny...

10 maj 2023 - 13:11
Odpowiedz
JG

W sensie, że ktoś czekał na suszę? LOL!

11 maj 2023 - 08:27
Odpowiedz