| |
Zagrożenie!
Przymrozki ustąpią i będzie fala ciepła. Do Polski nadciąga prawdziwa wiosna. Temperatura pierwszy raz przekroczy 20 stopni

Przymrozki ustąpią i będzie fala ciepła. Do Polski nadciąga prawdziwa wiosna. Temperatura pierwszy raz przekroczy 20 stopni

Za nami kolejna aktualizacja prognoz numerycznych i nadal potwierdzamy, że do Polski nadciągnie prawdziwa wiosna, zwłaszcza pod względem termicznym. Temperatura miejscami po raz pierwszy osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Wraz z adwekcją ciepłego powietrza zacznie również rosnąć prawdopodobieństwo rozproszonych przelotnych opadów i burz, ale zjawiska te będą mieć ograniczony zasięg. Opady konwekcyjne przerwą więc uderzenie ciepłej wiosny tylko na chwilę i miejscami. Ocieplenie na przeważającym obszarze kraju poczujemy szczególnie między około 19-25 marca 2023 szczególnie w zachodniej, południowej i centralnej Polsce.

Fala ciepłej wiosny dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie 23 marca 2023

Przymrozki ustąpią i będzie fala wiosennego ciepła w Polsce, temperatura pierwszy raz przekroczy 20 st. C., prognoza temperatury 23 marca 2023

Minionej nocy w Polsce wystąpiły ponownie przymrozki. Temperatura przy gruncie na przeważającym obszarze kraju spadła do -9/-4 st. C. Wyjątkiem były zachodnie i północno zachodnie krańce kraju, gdzie ujemnych temperatur już nie odnotowaliśmy. Zimne powietrze arktyczne będzie w kolejnych kilkudziesięciu godzinach dalej spychane nad wschodnie i południowo wschodnie krańce kraju, a tym samym przymrozki będą już ograniczone w kolejnych nocach lokalnie do dzielnic południowo wschodnich, z tendencją do przejściowego ustąpienia ujemnych temperatur.

Prognozowana aktualnie wiosenna temperatura w Polsce, 19 marca 2023

Fala wiosennego ciepła wkroczy do Polski, temperatura ponad 20 st. C. w prognozach, mapa temperatury 19 marca 2023

Coraz wyższe temperatury wkraczające od zachodu w głąb Polski czekają nas już w najbliższy weekend. Szczególnie ciepło zapowiada się niedziela 19.03, gdy temperatura na przeważającym obszarze kraju wzrośnie do około 10-17 st. C., przy czym najwyższa zapowiada się na zachodzie, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 23 marca 2023

Wiosenne ocieplenie dotrze do Polski, wysokie temperatury w prognozach, mapa temperatury 23 marca 2023

Ocieplenie będzie kontynuowane w kolejnym tygodniu. Rosną szanse na pierwsze osiągnięcie lub przekroczenie 20 st. C. w Polsce. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to faktycznie tak się stanie zaraz na początku wiosny kalendarzowej. Aktualnie jest na to szansa w okolicach szczególnie 23-24 marca (+/-1 dzień).

Wstępnie prognozowany zasięg i temperatura napływającego powietrza do Europy i Polski na wysokości 1,5 km, 23 marca 2023

Ciepłe wiosenne powietrze napłynie do Polski, będą wysokie temperatury na początku wiosny 2023

Wiele więc na to wskazuje, że sezon grillowy, jak również rowerowy będziemy mogli w tym sezonie wcześniej rozpocząć. Oczywiście trend pierwszego i dłuższego ocieplenia jest pewny, ale nie oznacza to, że jeszcze nie wrócą przed majem dni z przymrozkami, a nawet opadami śniegu, krupy śnieżnej, czy deszczu ze śniegiem. Nie zmienia to jednak faktu, że wreszcie będzie okazja przynajmniej kilka dni z rzędu poczuć ciepła wiosnę i to na znacznym obszarze kraju. Potencjalnym ochłodzeniem będziemy się martwić później.

Wstępnie prognozowane wiosenne temperatury w Polsce, 24 marca 2023

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce, przymrozki ustąpią, prognoza temperatury 24 marca 2023

Do tej pory najwyższą temperaturę w marcu na obszarze Polski zanotowano 21 marca 1974 roku w Nowym Sączu. Na tamtejszej stacji IMGW zmierzono wtedy 25,6 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Śmiechosław

Wczoraj patrzyłem na przewidywaną pogodę na przyszły tydzień w moim mieście. Miało być słonecznie i ciepło, tak 18-19 st. Dzisiaj patrzę i ma być ok. 10 st., wietrznie i deszczowo. Powtarza się schemat z lat ubiegłych- długo zapowiadane jest ocieplenie, a w ostatniej chwili okazuje się, że ciepło omija Polskę i mamy kolejną zimną wiosnę, o ile w ogóle można mówić tu o wiośnie. Później parę dni afrykańskich upałów latem, przeplatanych okresami nienormalnie chłodnymi i... wczesna, paskudna jesień. Myślałem, że w wyniku GO będziemy mieli pogodę, jak w Hiszpanii lub Grecji, a mamy, jak w Skandynawii lub UK.

18 marzec 2023 - 10:55
Odpowiedz