| |
Zagrożenie!
Przymrozki sięgną Polski. Będziemy skrobać szyby w samochodach. Poczujemy podmuch powietrza z Arktyki

Przymrozki sięgną Polski. Będziemy skrobać szyby w samochodach. Poczujemy podmuch powietrza z Arktyki

Zapowiadaliśmy, że najbliższe bardziej powszechne przymrozki w Polsce pojawią się w trakcie pierwszej dekady października i faktycznie najnowsze prognozy temperatur to potwierdzają. Pierwszy raz w sezonie sięgniemy po skrobaczki do szyb za sprawą adwekcji zimnego powietrza arktycznego, które zaciągnie cyklon Patryk do środkowej i wschodniej Europy. Ochłodzenie nie będzie jeszcze trwałe. Ujemne temperatury pojawią się na pewno w wielu regionach przy gruncie, ale lokalnie także na wysokości 2m.

Jesienne przymrozki sięgną Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 8 października 2023

Silne przymrozki sięgną Polski, będziemy skropać szyby, prognoza 9 października 2023

W naszych prognozach przewidywaliśmy napływ zimnego powietrza do Polski sprowadzany przez przechodzący cyklon nad południową Skandynawią. Na półkuli północnej Ziemi kręcą się one odwrotnie do wskazówek zegara, a to oznacza, że będzie wtedy zaciągał powietrze wprost z Arktyki do naszej części Europy. Pierwszy powszechny przymrozek pojawi się dobę później niż wskazywały wyliczenia z poprzedniego tygodnia.

Ochłodzenie sięgnie Polski. Prognozowana temperatura maksymalna, 8 października 2023

Przymrozki pojawią się w Polsce, temperatury będą ujemne, prognoza 8-9 października 2023

Omawiany cyklon przechodzący przez południową Skandynawię i dalej w kierunku Bałtyku i wschodniej Europy wpłynie na warunki pogodowe w Polsce szczególnie między 7-8 października, gdy miejscami przyniesie przelotne opady, a także wichury, zwłaszcza na północy, wschodzie i północnym wschodzie kraju, a także w górach. Po jego lewej stronie od centrum napłynie chłodne powietrze arktyczne, które poczujemy szczególnie między 8-9 października, zwłaszcza w nocy, gdy miejscami pojawią się przymrozki.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce na wysokości 2m nad ranem, 9 października 2023

Nadchodzą jesienne przymrozki do Polski, będziemy skrobać szyby temperatura 9 października 2023

Przymrozki będą wtedy bardzo powszechne w wielu regionach szczególnie przy gruncie, ale i miejscami zostaną zanotowane na wysokości 2m. Bardziej precyzyjną prognozę temperatury przedstawimy przed nadejściem tej nocy, gdyż wszystko będzie zależne od wielkości zachmurzenia.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 9 października 2023

Ochłodzenie i przymrozki w Polsce październik 2023

Na mapach anomalii temperatury pojawią się dawno niewidziane niebieskie kolory, które wskazują, że w danym okresie będzie chłodniej o wskazaną wartość temperatur niż to wynika ze średniej wieloletniej. Ochłodzenie nie będzie jeszcze stałe, ale wtedy właśnie pierwsze przymrozki w Polsce zostaną odnotowane w wielu regionach. Nie bądźmy więc zdziwieni, gdy nowy dzień rozpoczniemy od skrobania szyb w samochodach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!