Przymrozki pojawią się w Polsce. Antycyklon Stefan wpłynie na pogodę. Ciśnienie wzrośnie do 1025 hPa
Od kilku dni na pogodę w Polsce wpływają ośrodki niżowe przemieszczające się nad wschodnią Europą między Ukrainą i Rosją. Niże te sprowadzają chłodne powietrze w którym tworzą się przelotne opady deszczu, w górach śniegu, a lokalnie występują również burze z silniejszymi porywami wiatru. Taki typ pogody nieco osłabnie między 22-25 września szczególnie w zachodniej połowie kraju, gdzie zaznaczy się wpływ zbliżającego się antycyklonu Stefan znad zachodniej Europy. Wędrówka wyżu w kierunku wschodnim i południowo wschodnim będzie blokowana początkowo przez niż znad Ukrainy. Na zachodzie Polski antycyklon przyniesie zdecydowaną poprawę pogody. Nocne przejaśnienia i rozpogodzenia mogą spowodować wystąpienie lokalnych przymrozków. Ciśnienie wzrośnie maksymalnie do około 1025 hPa.
Prognozowane pole wyżowe związane z antycyklonem Stefan nad Europą, 22 września 2022
W czwartek 22.09 centrum wyżu znajdzie się na pograniczu Polski i Niemiec. Ciśnienie na północy i na zachodzie Polski, w tym w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu wzrośnie do około 1024-1025 hPa. Wpływ wyżu przyczyni się do stabilizacji warunków atmosferycznych w tej części kraju. Częste przelotne i rozproszone opady deszczu zanikną, a ich miejsce zajmą liczne przejaśnienia i rozpogodzenia.
Antycyklon Stefan nad Polską. Prognozowane ciśnienie o godzinie 12:00, 22 września 2022. Dane: Windy / ECMWF
Wpływ wyżu będzie jednak ograniczony na wschodzie i południowym wschodzie Polski, gdzie nadal niż znad Ukrainy miejscami przyniesie przelotne opady deszczu, aczkolwiek w trakcie dnia większych przejaśnień również nie będzie brakować.
Prognozowane położenie wyżu Stefan nad północno zachodnią Polską i zasięg opadów związanych z niżem znad Ukrainy o godzinie 17:00, 22 września 2022
Antycyklon jest zbudowany z chłodnego powietrza, dlatego w nocy w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń pojawią się dobre warunki do radiacji, czyli spadku temperatury w czasie wypromieniowania ciepła zgromadzonego w gruncie w czasie dnia. Temperatura w nocy między 22-24 września szczególnie na północy i zachodzie, od wybrzeża po Dolny Śląsk może miejscami, zwłaszcza przy gruncie spaść do -1/1 st. C., a lokalnie na południu w rejonie Karkonoszy do -4/-2 st. C. W tej części kraju zimno będzie szczególnie w nocy z 22/23 września. Z kolei na południu, zwłaszcza w rejonie Podhala zimna noc zapowiada się z 23/24 września.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 22 września 2022
Wpływ antycyklonu na pogodę w Polsce będzie krótkotrwały, gdyż ten układ nie jest silny. Od około 26-27 września (+/- 1 dzień) wrócimy do zmiennej pogody, w tym z ponownymi częstymi opadami deszczu, zwłaszcza, że będzie możliwe podejście kolejnego układu niżowego.
Prognozowane zejście wyżu Stefan nad Bałkany i ponowne wchodzenie zatoki niżowej znad Skandynawii, 24 września 2022
Pocieszeniem niech będzie jednak fakt, że nieco wzrosną temperatury w całym kraju w ostatnich dniach września. Miejscami zanotujemy nawet 17-20 st. C., zwłaszcza między 25-27 września.
DobraPogoda24.pl