| |
Zagrożenie!
Przymrozki i śnieg w prognozach. Ochłodzenie wtargnie do Polski. Wiemy, kiedy temperatury runą

Przymrozki i śnieg w prognozach. Ochłodzenie wtargnie do Polski. Wiemy, kiedy temperatury runą

W prognozie długoterminowej na listopad wskazywaliśmy, że łagodna pogoda w Polsce utrzyma się w pierwszej połowie miesiąca, a od jego połowy lub w trakcie drugiej połowy listopada nastąpi ochłodzenie. Przymrozki zaczną być wtedy częstsze i powszechne, ponadto pojawi się szansa na pierwszy śnieg na nizinach w tym sezonie. Najnowsze prognozy operacyjne potwierdzają nasze przewidywania i faktycznie wskazują, że ochłodzenie dotrze do Polski. Zanim to jednak nastąpi, to przed nami jeszcze co najmniej tydzień z temperaturą znacznie powyżej normy. Sprawdźmy, kiedy temperatury spadną i pojawią się dni w normie termicznej.

Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza w Europie, 17 listopada (+/- 3 dni)

Ochłodzenie sięgnie Polski, będą częste przymrozki, kiedy spadnie śnieg, mapa temperatury 17 listopada 2022

Ze względu na odległy termin prognozy wskazujemy na możliwy margines błędu 3 dni na plus lub minus względem podanego terminu. Trend pogody wynika z prognozowanego układu barycznego nad Europą. Do okoły połowy listopada łagodne temperatury z rzadkimi nocnymi przymrozkami zapewnią nam cyklony atlantyckie współpracujące z wyżem, który w najbliższy długi weekend, od 11-12 listopada wpłynie bezpośrednio na pogodę w Polsce.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 13 listopada 2022 nad ranem

Ochłodzenie z przymrozkami w Polsce, kiedy spadnie śnieg, mapa temperatury 13 listopada 2022

Sytuacja zmieni się na początku drugiej połowy listopada, gdy centrum wyżu znajdzie się nad wschodnią Europą w Rosji. Wówczas do środkowej Europy, w tym do Polski antycyklon skieruje chłodniejsze powietrze. Przymrozki staną się wówczas bardziej powszechne i coraz częstsze, szczególnie nad ranem w rejonach rozpogodzeń i przejaśnień.

Wstępnie prognozowane przymrozki na wysokości 2m, 15 listopada 2022

Ochłodzenie w Polsce, będą przymrozki, możliwy pierwszy śnieg, mapa temperatury 15 listopada 2022

Wyż znajdujący się nad Rosją będzie nam podsyłał chłodniejsze powietrze szczególnie do wschodniej połowy Polski i tutaj prawdopodobieństwo przymrozków będzie największe.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 16 listopada 2022

Kiedy będzie mróz i śnieg w Polsce, mapa temperatury 17 listopada 2022

Spadek temperatury odczujemy również w ciągu dnia, bo temperatury w wielu regionach spadną do kilku stopni. Zamiast obecnych 7-16 st. C., będziemy notować np. 2-9 st. C., a w nocy coraz liczniejsze przymrozki. Średnia dobowa temperatura z wysokiej dodatniej anomalii spadnie, ale będzie przeważnie normie klimatycznej. Mimo to, listopad zgodnie z prognozą sezonową zapisze się z temperaturą za cały miesiąc powyżej normy wieloletniej.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 17 listopada 2022 nad ranem

Pierwszy śnieg i przymrozki w prognozach, kiedy będzie zimno, prognoza temperatury 17 listopada 2022

W prognozie długoterminowej na listopad wskazywaliśmy, że w trakcie drugiej połowy listopada mogą się pojawić pierwsze opady śniegu na nizinach. Aktualne prognozy zaczynają wskazywać takie prawdopodobieństwo. Może to nastąpić w czasie, gdyż wyż ze wschodniej Europy osłabnie i umożliwi wejście strefy frontowej. Jeśli pokryje się ona z chłodniejszym powietrzem nad Polską, to faktycznie pojawią się opady deszczu miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Wstępnie prognozowane opady śniegu w Polsce, 19 listopada 2022 (+/- 3 dni)

Pierwszy śnieg w Polsce, mapa opadów 19 listopada 2022

Omawiane prognozy i podane terminy nadal są wstępne. Trend ochłodzenia w trakcie drugiej połowy listopada zaczyna być jednak coraz częściej wyliczany w prognozach numerycznych. Średnia dobowa na pewno spadnie, ponadto przymrozki staną się częstsze. Bonusem może być pierwszy epizod z opadem śniegu na nizinach. Z kolei sezon grzewczy w drugiej połowie listopada stanie się bardziej normalny, bo do tej pory nie musimy mocno ogrzewać domów. Prognozy monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!