| |
Zagrożenie!
Pierwsze przymrozki pojawiły się w Polsce. Kolejne noce również z przymrozkami. Wiemy, gdzie temperatury będą ujemne

Pierwsze przymrozki pojawiły się w Polsce. Kolejne noce również z przymrozkami. Wiemy, gdzie temperatury będą ujemne

Zapowiadaliśmy, że początek września w Polsce przyniesie ochłodzenie i możliwy przymrozek. To skutek ściągnięcia przez antycyklon arktycznego powietrza, które wraz z nocną radiacją i rozpogodzeniami stworzyło warunki do znacznego spadku temperatury. Pierwszy przymrozek w czasie już jesieni meteorologicznej zanotowano na stacji IMGW w Białymstoku. Temperatura przy gruncie spadła do -1 st. C. W Suwałkach i na północy Lubelszczyzny miejscami zanotowano 0 st. C. Jeszcze zimniej bo poniżej -4 st. C. było na południu Małopolski. Kolejne noce również zapowiadają się chłodne we wschodniej i północno wschodniej Polsce z ryzykiem lokalnych przymrozków.

Chłodny początek meteorologicznej jesieni w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 2 września 2022

Pierwszy przymrozek zanotowano w Polsce, mapa temperatury 2 września 2022

Miniona noc była szczególnie chłodna we wschodniej i południowo wschodniej Polsce, od Podlasia po Podkarpacie i Podhale. Pierwszy niewielki przymrozek zanotowano lokalnie między północnym Podlasiem, a północną Lubelszczyzną.

Temperatura przy gruncie zanotowana w Polsce, noc 1/2 września 2022

Pierwszy przymrozek w Polsce, zanotowane temperatury 2 września 2022

Jeszcze większy przymrozek zanotowano na południu Małopolski w słynnym biegunie zimna. Na stacji w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej temperatura na wysokości 2m spadła do -2,1 st. C., a przy gruncie do -4,4 st. C. Była to pierwsza ujemna temperatura na tej stacji od połowy czerwca.

Największy przymrozek zanotowany w Polsce minionej nocy 01/02.09

Do Polski napływa obecnie główny strumień arktycznego powietrza. Na dolnym poziomie troposfery (czerwony wykres na mapie) powietrze to dotarło z rejonu Bieguna Północnego.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 2 września 2022

Przymrozki w Polsce, napływa powietrze arktyczne, 2-3 września 2022

Najbliższe noce również mogą przynieść w Polsce lokalne niewielkie przymrozki szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie. Kluczowym elementem będzie wielkość zachmurzenia. Jeśli utrzymają się rozpogodzenia, to prognoza temperatury faktycznie się sprawdzi.

Prognozowana temperatura przy gruncie w Polsce, noc 2/3 września 2022

Przymrozki w Polsce, prognoza temperatury, noc 2/3 września 2022

W nocy z piątku na sobotę 02/03.09 szczególnie miejscami między Podlasiem, Mazowszem i północną Lubelszczyzną, temperatura przy gruncie może spaść do około -1/3 st. C.

Prognozowana temperatura przy gruncie w Polsce. Noc 3/4 września 2022

Zanotowano przymrozki w Polsce, prognoza temperatury, noc 3/4 września 2022

Z kolei noc z soboty na niedzielę 03/04.09 ma być zimna szczególnie między wschodnią i północną Lubelszczyzną, a Podlasiem i wschodnią częścią Mazowsza i województwa warmińsko-mazurskiego. Temperatura na tym obszarze przy gruncie może spaść do około -2/2 st. C. Kluczowa będzie jednak wielkość zachmurzenia, dlatego przed nastaniem nocy warto sprawdzić najnowsze prognozy i zdjęcia satelitarne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!