| |
Zagrożenie!
Przerażające nagranie Polki z zalanej autostrady A9 we Francji. „Jesteśmy w wodzie, nie wiem jak to się skończy”

Przerażające nagranie Polki z zalanej autostrady A9 we Francji. „Jesteśmy w wodzie, nie wiem jak to się skończy”

Niedawno informowaliśmy o potężnej ulewie i burzy, jaka przeszła w miniony wtorek 14 września 2021 nad południowo wschodnią Francją.

Intensywne opady spowodowały zalania i podtopienia, a także powódź błyskawiczną, która dotknęła szczególnie autostradę A9 w pobliżu Nimes w departamencie Gard. Suma opadów w ciągu 2 godzin sięgała 200 mm, a maksymalne natężenie opadów wynosiło 20 mm w ciągu 5 minut.

W takich warunkach szybko doszło do zalania jednej z głównych francuskich dróg. Do naszej redakcji napisała Polka, pani Małgorzata, która w tym czasie podróżowała z mężem w kierunku Hiszpanii jadąc autostradą A9. Otrzymaliśmy również przerażające nagranie.

Powódź we Francji, zalana autostrada A9, nagranie Polki z samochodu, wrzesień 2021

Nagranie Polki z Francji w czasie ulewy i powodzi na autostradzie A9

„Mieliśmy z mężem wątpliwą przyjemność podróżować w ubiegły wtorek francuską autostradą A9 w kierunku Hiszpanii w czasie burzy i strasznej ulewy. Jako ciekawostkę przesyłam nagranie końcówki naszego przejazdu na odcinku Nimes - Montpellier. Nagranie jest z godziny 11:55. Jechaliśmy od 40 minut w fatalnych warunkach. Ale udało nam się jeszcze przejechać, czego nie można powiedzieć o wielu podróżnych za nami” - napisała Małgorzata Małaśnicka.

Rekordowe opady we Francji

Z danych Meteo France wynika, że była to rekordowa ulewa w historii pomiarów w departamencie Gard. W 3 godziny na stacji w Saint - Dionizy zarejestrowano aż 244 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Taka suma opadów statystycznie zdarza się rzadziej niż raz na stulecie. Dobowa suma opadów była blisko francuskiego rekordu krajowego. Ten należy do Montpellier, gdy w 2014 roku w 3 godziny spadło 253 mm.

Coraz częstsze ekstremalne opady deszczu mają związek ze zmianami klimatycznymi

W coraz bardziej ocieplającym się klimacie, rośnie również zawartość wilgoci w atmosferze. Krótko mówiąc - atmosfera jest bardziej obciążona parą wodną, co z kolei przekłada się na większe nagromadzenia opadów. Analiza ekstremalnych opadów deszczu na Morzu Śródziemnym w ciągu ostatnich dziesięcioleci jednoznacznie wskazuje na intensyfikację intensywnych opadów i wzrost częstotliwości najsilniejszych ulewnych epizodów śródziemnomorskich. W ostatnich dziesięcioleciach we francuskich regionach zanotowano wzrost epizodów z nawalnym deszczem o 22% w latach 1961-2015. Wzrosła szczególnie liczba dni z ulewami przekraczającymi 200 mm w ciągu doby. Przyszły przebieg intensywnych opadów pozostaje nadal głównym wyzwaniem dla ekspertów zajmujących się modelowaniem klimatu.

DobraPogoda24.pl, MeteoFrance


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!