| |
Zagrożenie!
Przekop Mierzei Wiślanej. Ogłoszono konkurs na nazwę powstającej wyspy

Przekop Mierzei Wiślanej. Ogłoszono konkurs na nazwę powstającej wyspy

Na zdjęciach satelitarnych z ostatniego roku widać spory postęp prac przy budowie przekopu Mierzei Wiślanej. Zdjęcia wskazują na wyraźne powiększenie wybrzeża Mierzei Wiślanej w rejonie przekopu. Urobek z budowy jest przewożony na wybrzeże i dalej w głąb Morza Bałtyckiego. W ten sposób powiększa się obszar graniczący bezpośrednio na Mierzei Wiślanej z Bałtykiem. Z kolei na południu przekopu również jest usypywany urobek w głębi Zalewu Wiślanego. Na tym obszarze jest zaplanowane powstanie nowej polskiej wyspy - informuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wyspa na Zalewie Wiślanym ma się rozciągać na odległość około 2,5 km od mierzei.

Przekop Mierzei Wiślanej, postęp prac sierpień 2020. Foto: Sentinel-2, 5 sierpnia 2020

Przekop Mierzei Wiślanej postęp prac usypywana nowa wyspa konkurs na nazwę

Wyraźnie widać zmiany w postępie prac przy budowie przekopu Mierzei Wiślanej w odniesieniu do ostatniego roku. Foto: ESA Sentinel-2, 3 czerwca 2019

Przekop Mierzei Wiślanej postęp prac

Przekop Mierzei Wiślanej, postęp prac dzień po dniu

Zakwit sinic na Zalewie Wiślanym. Foto: ESA Sentinel-2, 5 sierpnia 2020

Zakwit sinic Zalew Wiślany przekop Mierzei Wiślanej sierpień 2020

Kolejne dwie wyspy powstaną na Zalewie Szczecińskim. Budulcem do ich usypania będzie urobek z pogłębiania toru wodnego do Świnoujścia. W ten sposób terytorium naszego kraju powiększy się o 600 hektarów. Jedna z wysp na Zalewie Szczecińskim zostanie tak skonstruowana, aby nadal mogła przyjmować urobek z inwestycji.

Trwa konkurs na nazwę dla nowych polskich wysp. W konkursie może brać udział każdy. Należy zaproponować nazwę dla jednej z trzech wysp i przesłać tę propozycję na adres konkurs@mgm.gov.pl. Drugim etapem konkursu będzie głosowanie internetowe. Wszystkie wyspy mają być ostoją dla ptaków. Na powierzchni zostaną utworzone łąki. Zostanie również posadzona roślinność, która jest przyjazna dla ptaków. Propozycje nazw należy wysłać do końca sierpnia, głosowanie odbędzie się we wrześniu. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe grawertony z informacją, że są oni pomysłodawcami nazw nowych wysp.

DobraPogoda24, ESA, MGMiŻS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!