| |
Zagrożenie!
Przejdą ogromne śnieżyce i chwyci potężny mróz. Zima będzie atakować na wschodzie. Ludzie mogą być odcięci od świata

Przejdą ogromne śnieżyce i chwyci potężny mróz. Zima będzie atakować na wschodzie. Ludzie mogą być odcięci od świata

Do końca meteorologicznej zimy pozostał już tylko nieco ponad miesiąc i poza nielicznymi epizodami, to w Polsce jest dla nas wyjątkowo łagodna na nizinach. Zupełnie inaczej jest w Azji, zwłaszcza na obszarze, od Rosji przez północno wschodnie Chiny po obecnie Koreę i Japonię. Na tym obszarze utrzymuje się mróz, ponadto przejdą kolejne potężne śnieżyce. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ataku zimy rozciągającego się na tysiące kilometrów. W tym miesiącu padły lokalne rekordy mrozu w Rosji, a w Chinach padł krajowy rekord temperatury minimalnej. Zbliżają się śnieżyce, które ponownie zasypią Japonię.

Prognoza zasięgu napływu powietrza arktycznego i jego temperatury na wysokości 1,5 km, 29 stycznia 2023 między Rosją, Chinami i Japonią

Silny atak zimy w Japonii, będą ogromne śnieżyce, zasypie drogi, prognoza 29 stycznia 2023

Adwekcja zimnego powietrza nad Morze Wschodniochińskie i Japońskie stwarza dogodne warunki do powstawania i pogłębiania silnych cyklonów, które kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara dodatkowo zaciągają powietrze arktyczne w głąb południowo wschodniej Azji.

Prognozowany silny mróz między Chinami, Rosją, Koreą i Japonią, 29 stycznia 2023

Silny mróz i śnieżyce między Rosją i Japonią, prognoza temperatury 29 stycznia 2023

Uwagę zwraca szczególnie prognozowany mróz w Korei Północnej i Południowej oraz w północnej Japonii. Zwykle o tej porze temperatury przekraczają 0 st. C. i warunki pogodowe są dość łagodne. Obecnie temperatury miejscami będą spadać do -30/-10 st. C. Jeszcze większy mróz nadal będzie się utrzymywał w głębi Rosji i na północnym wschodzie Chin. Temperatura na stacji Tongulah spada obecnie w Rosji do -58,2 st. C. Z kolei w Chinach na stacji Tulihe zanotowano -46,8 st. C. Mróz w Chinach nieco zelżał, bo niedawno zarejestrowano aż -53 st. C. i padł nowy rekord temperatury minimalnej dla tego kraju. Mimo to, zima nadal jest wyjątkowo sroga.

Obszar Azji z silnym mrozem i wyraźną ujemną anomalią temperatury prognozowany za okres 28-31 stycznia 2023

Potężny mróz i śnieżyce między Rosją, Chinami i Japonią, prognoza temperatury do 30 stycznia 2023

To obecnie najbardziej zimowy region na północnej półkuli Ziemi poza rejonami górskimi i podgórskimi. W najbliższych dniach kolejne silne śnieżyce przejdą przez Japonię, gdzie dojdzie do efektu morza. Mogą również wystąpić burze śnieżne. W krótkim czasie spadnie kilkadziesiąt cm śniegu, ponadto opadom będą towarzyszyć wichury. Zawieje i zamiecie śnieżne ograniczą widzialność i spowodują powstanie ogromnych zasp. Wiele dróg będzie nieprzejezdnych.

Prognozowane ogromne śnieżyce w Japonii, 28 stycznia 2023

Ogromne śnieżyce w Japonii, prognoza opadów 28 stycznia 2023

Największe śnieżyce są prognozowane w środkowej i północnej Japonii, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża po chłodniejszej południowo zachodniej stronie niżu. Mimo, że ten kraj jest bardzo rozwinięty technologicznie, to z zimą często przegrywa, zwłaszcza, że nie ma tam oficjalnej służby zimowego utrzymania ruchu. Odśnieżanie dróg często odbywa się z inicjatywy oddolnej przy użyciu sprzętu budowlanego np. ładowarek. Ponownie dojdzie do ogromnego paraliżu na drogach i kolei. Utrudnienia dotkną również lotnictwo.

Prognozowany cyklon w rejonie Japonii ze śnieżycami, 1 lutego 2023

Paraliż dróg i ataki zimy w Japonii, prognoza śnieżycy 1 lutego 2023

Skutki zimy odczują więc miliony osób marzących już o jej ustąpieniu i nadejściu wiosny. Zanim to nastąpi, to ponownie spadnie sporo śniegu. Utworzą się kolejne zaspy i trzeba będzie ponownie udrażniać drogi i odsypywać tony śniegu, aby wrócić do normalnego życia.

Potężny atak zimy w Japonii, styczeń 2023

Akumulacja pokrywy śnieżnej na początku lutego może miejscami przekraczać 50-100 cm, a w wielu prefekturach środkowej i północnej części Japonii, zwłaszcza w regionach podgórskich nawet ponad 150-320 cm.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Japonii, 2 lutego 2023

Ogromne śnieżyce i potężny atak zimy w Japonii, Chinach i Korei, prognoza pokrywy śnieżnej do 2 lutego 2023

Do bardziej dynamicznej pogody powrócimy również w Polsce w przyszłym tygodniu, bo spodziewamy się opadów śniegu i deszczu, jak również wiatru o sile wichury. Mogą wystąpić również burze, dlatego już teraz zachęcamy do sprawdzania naszych najnowszych prognoz na kolejne dni, bo czeka nas sporo zjawisk atmosferycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Bogdan

Dlaczego jest tak zimno...bo mamy totalne ocieplenie klimatu

27 styczeń 2023 - 22:27
Odpowiedz