| |
Zagrożenie!
Przejdą dwa cyklony i przyniosą powódź. Spadnie ponad 300 litrów wody. W tych regionach będą ulewy

Przejdą dwa cyklony i przyniosą powódź. Spadnie ponad 300 litrów wody. W tych regionach będą ulewy

Dynamiczna i zmienna pogoda w Europie w kolejnych dniach listopada przyniesie nowe potężne ulewy z ryzykiem powodzi błyskawicznej. Spodziewane są również burze i wichury, a miejscami w chłodniejszym powietrzu także śnieżyce. Suma opadów do połowy miesiąca w kilku regionach może przekroczyć 200-300 litrów wody na m2 ziemi. Przyczyną tej sytuacji będzie zmiana położenia prądu strumieniowego oraz przejście co najmniej dwóch cyklonów. Sprawdźmy, gdzie opadów będzie najwięcej.

Ulewy za kilka dni dotkną Bałkany. Prognozowany zasięg opadów, 11 listopada 2023

Przejdą dwa cyklony i spowodują powódź w Europie na Bałkanach w listopadzie 2023

Naszą uwagę przykuwa obecnie prognoza opadów dla południowej Europy w rejonie Bałkanów, bo to właśnie w tym regionie naszego kontynentu warunki atmosferyczne staną się bardziej dynamiczne. Obecnie w tym rejonie pojawił się antycyklon, jednak niebawem ustąpi i nad ten region dotrą znad Atlantyku kolejne strefy frontowe na których będą się rozwijać ośrodki niżowe, zwłaszcza między 10-11 listopada. Pierwszy z ośrodków przyniesie sporo opadów w zachodnich Bałkanach, zwłaszcza między Chorwacją i Grecją, a następnie ten niż zgodnie z przepływem powietrza skieruje się na północny wschód w rejon zachodniej Ukrainy.

Prognoza zasięgu opadów w Europie między Polską i Bałkanami, 11 listopada 2023

Ulewy i powodzie przyniosą cyklony w Europie, prognoza opadów 12 listopada 2023

Opady z tego niżu zahaczą również Polskę około 11 listopada, przy czym zaznaczam, że ich zasięg jeszcze będzie ulegać korektom w prognozach, nie mniej jednak warto śledzić trajektorię tych opadów. Kolejny cyklon w rejonie południowej Europy nad Bałkanami jest prognozowany dzień później i wtedy również są spodziewane ulewy i miejscami burze. Co ciekawe, po przejściu poprzedniego niżu zostanie zaciągnięte chłodniejsze powietrze i miejscami będą możliwe również pierwsze w tym regionie śnieżyce. Zasięg opadów deszczu i śniegu bardziej precyzyjny będzie możliwy do wskazania w następnych wydaniach prognoz.

Drugi cyklon na południu Europy w rejonie Bałkanów przyniesie ulewy i śnieżyce. Aktualny zasięg opadów prognozowany, 13 listopada 2023

Dwa cyklony przyniosą ulewy z ryzykiem powodzi w Europie, prognoza opadów 13 listopada 2023

Również w tym przypadku strefa tych opadów wraz z przemieszczeniem niżu sięgnie również Ukrainy i to nie tylko z deszczem, ale i śniegiem. Niewykluczone, że część tych opadów w okolicach połowy listopada pojawi się także w Polsce.

Prognozowany ogromny obszar niżowy nad Europą, 11 listopada 2023

Obszar niżowy w Europie przyniesie ulewy i śnieżyce, prognoza ciśnienia listopad 2023

W porównaniu do ostatnich dni, zmieni się położenie prądu strumieniowego nad Europą z tendencją przesunięcia jego osi znad Atlantyku przez Francję nad Bałkany, czyli bardziej na południe względem początku miesiąca. Z tego powodu potencjalne ośrodki niżowe z ulewami będą obierać szczególnie w zasięg oddziaływania obszar Bałkanów, zwłaszcza zachodnich i centralnych.

Prognozowane położenie silnego prądu strumieniowego w Europie, 15 listopada 2023

Ulewy i powodzie w Europie z oberwaniem chmury, prognoza położenia prądu strumieniowego listopad 2023

Do połowy miesiąca będziemy mieć kolejne regiony w Europie z sumami opadów mogącymi osiągnąć 100-300 litrów wody na m2 ziemi i to w dość krótkim czasie. Z tego powodu będą możliwe kolejne zalania i podtopienia, z ryzykiem także lokalnych powodzi błyskawicznych. Na największe sumy opadów będzie narażony obszar Bałkanów, od Chorwacji i Serbii przez Bośnię i Hercegowinę, Rumunię, Albanię po Grecję. Spore sumy opadów są również nadal prognozowane miejscami we Włoszech.

Prognozowana suma opadów w południowej i południowo wschodniej Europie do 15 listopada 2023

Prognoza sumy opadów w Europie do 15 listopada 2023, gdzie spadnie najwięcej deszczu i będzie powódź

Niewykluczone, że zasięg tych opadów zbliży się także w rejon Polski, zwłaszcza wschodniej i południowo wschodniej i odczujemy skutki przechodzenia płytkich cyklonów. Będziemy to weryfikować w kolejnych dniach, ale nie zmienia to faktu, że właśnie w tej części Europy w najbliższych dniach warunki pogodowe będą najbardziej dynamiczne.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!