
Przejdą burze z ulewami. Przyniosą grad i ochłodzenie. Uaktywni się linia zbieżności wiatru
Początek maja w Polsce przynosi stabilną i bardzo ciepłą aurę, ale w kolejnych dniach warunki pogodowe zaczną się stopniowo zmieniać. Spodziewamy się wkroczenia frontów z liniami zbieżności wiatru na których rozwiną się miejscami burze, lokalnie z ulewami i gradem. Po ich przejściu w rejonie opadów pojawi się również ochłodzenie. Zjawiska będą rozproszone, jednak punktowo mogą być silne.
Prognoza zasięgu frontu z burzami w rejonie zachodniej Polski o godzinie 17:00, 3 maja 2024
Już najbliższej doby punktowe zjawiska konwekcyjne mogą wystąpić na krańcach południowo zachodnich kraju. Z kolei w piątek w ciągu dnia na zafalowaniu frontu i linii zbieżności wiatru, lokalne burze mogą się rozwinąć na zachodzie kraju, głównie między Dolnym Śląskiem, Ziemią Lubuską i Pomorzem Zachodnim, szczególnie w rejonie pogranicza. Potencjalne komórki burzowe przyniosą lokalnie ulewy do 10-20 litrów wody na m2 ziemi, punktowo grad oraz silny wiatr, w porywach do 70 km/h.
Prognoza zasięgu frontu burzowego z opadami w Polsce o godzinie 14:00, 5 maja 2024
Lokalnie burze z przelotnymi opadami mogą więc zakłócić błogi spokój na majówce w czasie spaceru, czy odpoczynku na tarasie oraz w ogrodzie lub podczas pieszej wędrówki na szlakach turystycznych. Bądźmy czujni i śledźmy rozwój zachmurzenia kłębiastego, aby nie dać się zaskoczyć.
Prognoza zasięgu frontu z lokalnymi burzami i opadami w Polsce o godzinie 17:00, 5 maja 2024
W tym tygodniu nieco bardziej aktywnej konwekcji z rozwojem burz na znacznym obszarze kraju spodziewamy się szczególnie w najbliższą niedzielę, gdy przez Polskę z zachodu na wschód i północny wschód będzie przechodził front z płytkim niżem. Lokalnie rozwiną burze, w tym możliwe będą zjawiska o cechach burzy superkomórkowej.
Prognoza chwiejności atmosfery w Polsce o godzinie 20:00, 5 maja 2024
Również kolejnego dnia miejscami rozwiną się przelotne opady deszczu i burze z gradem. Jak to bywa w przypadku zjawisk konwekcyjnych, będą mieć charakter rozproszony, a to oznacza, że nie wszędzie wystąpią. W jednym regionie przyniosą ulewy i grad, a obok zaznaczy się jedynie widoczny przejściowo wzrost zachmurzenia. Zalecamy, aby zjawiska konwekcyjne śledzić na radarach opadów.
Zobacz też: Maj zaskoczy temperaturą i opadami. Powróci mróz i śnieg? Prognozy nie pozostawiają wątpliwości
Prognoza rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 14:00, 6 maja 2024
Po przejściu frontu z opadami, pojawi się ochłodzenie. Zamiast notowanych w ostatnich dniach temperatur na poziomie 20-29 st. C., to będziemy notować w zależności od dnia i regionu do około 12-20 st. C. Ochłodzenie będzie więc znaczące, ale nie na tyle duże, by mówić o ogromnym załamaniu pogody.
Sprawdź również: Ochłodzenie zatrzyma fale gorąca. Temperatura spadnie o 15 stopni. Wiemy, kiedy wróci podmuch chłodu
Źródło: DobraPogoda24.pl