| |
Zagrożenie!
Przejdą burze z gradem i ulewami. Będą zalania i podtopienia. W tych regionach jest alert pogodowy

Przejdą burze z gradem i ulewami. Będą zalania i podtopienia. W tych regionach jest alert pogodowy

Nad południowo wschodnią Polską zalega płytki niż Dawid od którego rozciąga się strefa chłodnego frontu atmosferycznego na północ z lokalnymi liniami zbieżności wiatru. Z upływem dnia ponownie dojdzie do inicjacji konwekcji i wystąpienia miejscami burz z gradem i ulewnym deszczem. Głównym zagrożeniem będą miejscami ulewy mogące powodować lokalne zalania i podtopienia. Dla kilku regionów wydano alert pogodowy. Sprawdźmy, gdzie mogą wystąpić burze.

Rozwiną się wolno przemieszczające burze w Polsce. Będą nawalne opady deszczu i gradu 24 maja 2023

Przejdą burze z gradem i ulewnym deszczem, będą zalania i podtopienia, jest alert pogodowy w kilku regionach Polski, 24-25 maja 2023

Przyczyną wystąpienia opadów i miejscami burz w Polsce jest niewielki płytki niż Dawid, który minionej doby znad Niemiec przemieścił się nad południowo wschodnie dzielnice naszego kraju i ponownie spowoduje uaktywnienie konwekcji szczególnie w godzinach popołudniowych, gdy ryzyko burz ma być największe.

Burze zanotowane w rejonie Polski minionej doby z 23/24 maja 2023

Stacjonarne burze w Polsce z gradem i ulewami, możliwe zalania i podtopienia 24-25 maja 2023

Minionej doby burze związane z omawianym niżem z lokalnymi opadami gradu i intensywnym deszczem wystąpiły miejscami na południu kraju, czyli dokładnie tam, gdzie były przewidywane.

Skutki gradobicia w Lipnicy Małej w powiecie nowotarskim w Małopolsce, 23 maja 2023

Obecnie nad południowo wschodnią Polską postępują okresowe przejaśnienia i rozpogodzenia, dzięki temu w najbliższych godzinach szybko wzrośnie chwiejność termodynamiczna atmosfery. Na froncie i liniach zbieżności wiatru uaktywnią się miejscami burze, które ze względu na słaby przepływ powietrza w atmosferze będą się bardzo wolno poruszać, dlatego głównym zagrożeniem są miejscami intensywne opady deszczu mogące prowadzić do lokalnych zalań lub podtopień.

Prognozowane położenie niżu i uaktywnienie konwekcji w godzinach popołudniowych, 24 maja 2023

Burze gradowe i ulewy pojawią się w Polsce na płytkim niżu Dawid, 24-25 maja 2023

Naszym zdaniem główne ryzyko burz obejmuje w środę 24.05 Podkarpacie, częściowo Ziemie Świętokrzyską i Lubelszczyznę po lokalnie południową połowę Mazowsza i lokalnie wschodnią Małopolskę. Temperatura punktu rosy już sięga na naszej stacji meteorologicznej blisko 16 st. C., co tylko świadczy o dobrych warunkach do ruszenia konwekcji.

Prognoza burz dla Polski, 24 maja 2023

Prognoza burz dla Polski, 24 maja 2023

Meteorolodzy IMGW rozszerzyli zasięg możliwych potencjalnych burz bardziej na północ o niemal całe Mazowsze po pogranicze województwa warmińsko mazurskiego i kujawsko pomorskiego. Na tym obszarze burze o ile wystąpią, to będą tylko lokalne na rozerwanej linii zbieżności wiatru i nie są pewne, ale nie można ich zupełnie wykluczyć.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na 24 maja 2023

Potencjalne komórki burzowe miejscami przyniosą ulewne opady deszczu do około 10-40, lokalnie nawet 50 mm. Burze miejscami mogą być niemal stacjonarne, a przez to pojawi się ryzyko kumulacji opadów do powstania lokalnych podtopień. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 50-70 km/h. Lokalnie wystąpią również opady drobnego gradu do około 1-2 cm. Największe prawdopodobieństwo burz przypadnie na godziny popołudniowe, a wieczorem i w pierwszej części nocy będą słabnąć i stopniowo zanikać. W czwartek 25.05 burze wystąpią miejscami, głównie na północnym wschodzie kraju, ale o tym więcej w kolejnej naszej prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!