| |
Zagrożenie!
Przedwiośnie dotarło do Polski. Temperatura przekroczyła 14 stopni. Śnieg i mróz jeszcze wróci

Przedwiośnie dotarło do Polski. Temperatura przekroczyła 14 stopni. Śnieg i mróz jeszcze wróci

W tym tygodniu za sprawą antycyklonu i adwekcji cieplejszego powietrza możemy w Polsce poczuć przedwiośnie. Temperatura w wielu regionach przekroczyła 7-11 st. C., a lokalnie zanotowano ponad 14 st. C. Termicznie jesteśmy na pograniczu przedwiośnia i wiosny. Sprawdźmy, gdzie było najcieplej, do kiedy utrzymają się wysokie temperatury i kiedy wkroczy ochłodzenie, bo śnieg i mróz jeszcze do Polski będzie wracać.

Przedwiośnie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km w Europie, 16 lutego 2023

Przedwiośnie dotarło do Polski, temperatura przekroczyła 14 st. C. w połowie lutego 2023. Do kiedy będzie ciepło, czy wróci śnieg i mróz

Ze znacznym wyprzedzeniem zapowiadaliśmy uderzenie przedwiośnia w połowie lutego w Polsce. Faktycznie do niego doszło, bo temperatury w ostatnich dniach miejscami przekroczyły nawet 10 st. C., a lokalnie było więcej. Wyjątkowo ciepło minęła środa 15.02 w Szklarskiej Porębie. Na stacji IMGW o godzinie 12:00 zanotowano aż 14,3 st. C. Można było poczuć już powiew wiosny. Bardzo ciepło było również w Karpaczu, gdzie zanotowano 13 st. C. oraz w Świeradowie-Zdroju z temperaturą 12 st. C.

Powiew przedwiośnia w Polsce. Prognozowana temperatura 16 lutego 2023

Ciepła połowa lutego 2023 w Polsce, do kiedy będzie przedwiośnie. Prognoza temperatuyry 16 lutego 2023

Generalnie najcieplejszym regionem w Polsce było południe Dolnego Śląska. W czwartek 16.02 będzie podobnie. Prognoza modelu ECMWF wskazuje, że miejscami w tym regionie może być co najmniej 11-13 st. C. W innych regionach również nie będziemy mieć powodów do narzekania, bo temperatury nadal będą powyżej normy.

Ciepły wieczór przedwiośnia w Polsce. Prognoza temperatury o godzinie 22:00, 17 lutego 2023

Ocieplenie i przedwiośnie w Polsce, ustępujący antycyklon, prognoza temperatury 17 lutego 2023

Nietypową sytuację będziemy mieć w piątek 17.02, gdyż w ciągu dnia przez kraj będzie się przesuwał gwałtowny front atmosferyczny z opadami deszczu, a za frontem przed wkroczeniem wichury napłynie wieczorem bardzo ciepłe powietrze. Z tego powodu późnym wieczorem na zachodzie kraju, zwłaszcza między Ziemią Lubuską, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem temperatura może miejscami osiągnąć nawet 10-12 st. C.

Ochłodzenie pod koniec tygodnia dotrze do Polski. Prognozowana temperatura powietrza napływającego do Polski na wysokości 1,5 km, 19 lutego 2023

Po przedwiośniu wkroczy ochłodzenie, będzie jeszcze śnieg i mróz, prognoza temperatury 19 lutego 2023

Zmiana temperatury czeka nas między 19-20 lutego, bo przechodzący cyklon Ulf niosący wichury zaciągnie do Polski pod koniec oddziaływania również chłodniejsze powietrze i w niedzielę 19.02 będzie już znacznie chłodniej. Temperatury w Polsce spadną do kilku st. C. powyżej 0 st. C.

Ochłodzenie po powiewie przedwiośnia. Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 19 lutego 2023

Ochłodzenie dotrze do Polski, jeszcze będzie śnieg i mróz, prognoza temperatury 19 lutego 2023

Jeśli przechodzący niż znad Bałtyku w rejon pogranicza Białorusi i Rosji będzie na tyle blisko Polski, aby jego strefa opadów sięgnęła naszego kraju, to niewykluczone, że w niedzielę 19.02 we wschodnich regionach wystąpią nie tylko wichury, ale miejscami również przelotne opady śniegu lub krupy śnieżnej. Wszystko jednak zależy od trajektorii niżu, która może się nieznacznie zmienić. Na pewno śnieg będzie padał w tym dniu na wschód i północny wschód od Polski.

Niewykluczone opady śniegu we wschodniej Polsce, 19 lutego 2023

Śnieg i mróz wróci do Polski, prognoza opadów śniegu 19 lutego 2023

Mimo chwilowego ochłodzenia, to będzie ono zbyt słabe, aby zmienić radykalnie średnią temperaturę notowaną w Polsce od początku lutego. Najnowsza prognoza anomalii wskazuje, że w połowie trzeciej dekady miesiąca, luty w skali całego kraju będzie o blisko 2 st. C. cieplejszy od normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce, do 24 lutego 2023. Wizualizacja: Meteomodel

Ciepło i przedwiośnie w Polsce, wróci śnieg i mróz, prognoza anomalii temperatury do 24 lutego 2023

Przed nastaniem prawdziwej wiosny w Polsce czeka nas jeszcze sporo różnych zjawisk atmosferycznych, w tym opady śniegu i dni z mrozem, jak również z wyższą temperaturą i dynamiczną aurą z częstszymi opadami i przechodzącymi frontami. Okres dominacji układów wyżowych zostanie zaburzony, dlatego zalecamy śledzenie naszych najnowszych prognoz, aby nic Was nie zaskoczyło.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!