| |
Zagrożenie!
Liczne protesty w obronie klimatu. W Niemczech przyjęto „pakiet klimatyczny”

Liczne protesty w obronie klimatu. W Niemczech przyjęto „pakiet klimatyczny”

Dziś w wielu polskich miastach, a także w innych krajach zorganizowano demonstracje, które wpisywały się w protesty w ramach międzynarodowej akcji obrony klimatu. Bardzo liczne protesty miały miejsce w Niemczech, zwłaszcza w Berlinie, gdzie wzięło w nich udział około 80 tysięcy ludzi.

Protesty w obronie klimatu

W dniu protestów, niemiecki rząd porozumiał się w sprawie tak zwanego "pakietu klimatycznego". Pakiet ten ma służyć ogólnie rozumianej ochronie klimatu. Angela Merkel na wspólnej z przedstawicielami partii koalicyjnych oraz z członkami rządu konferencji przedstawiła w Berlinie główne założenia projektu. Kanclerz przyznała, że nie uda się w przyszłym roku osiągnąć obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent. Z prognoz wynika, że osiągnięty zostanie jedynie poziom 30 procent. Zgodnie z planami rządu, paliwa kopalne, czyli olej napędowy, opałowy, gaz ziemny i benzyna podrożeją w 2021 roku o trzy centy, a do 2026 roku o kolejne 10 centów. Zapowiedziano pojawienie się miliona nowych stacji ładowania elektrycznych samochodów, które mają być coraz tańsze. W tym czasie należy się spodziewać droższych biletów lotniczych, natomiast potanieją bilety kolejowe. Rząd będzie zwracał do 40 procent kosztów za wymianę starych pieców. Nastąpi przyśpieszenie rozbudowy odnawialnych źródeł energii. Minister finansów Olaf Scholz poinformował, że pakiet będzie kosztował 45 miliardów euro.

Polska w obronie klimatu

Z kolei w Polsce w związku z protestami klimatycznymi, kandydaci PSL-Koalicji Polskiej przypomnieli swój program dotyczący czystego powietrza i odnawialnych źródeł energii. Zakłada on 50% udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym Polski do 2030 roku, dofinansowanie do wymiany pieców od 75 do 100 procent oraz wspieranie elektromobilności w transporcie publicznym. Według posłanki Urszuli Pasławskiej, budowa morskich farm wiatrowych może pokryć do 20 procent zapotrzebowania energetycznego Polski. Posłanka PSL-KP podkreśliła, że czyste powietrze i odnawialne źródła energii są dla Polskiego Stronnictwa Ludowego priorytetem. Posłanka zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości zaniechania w ciągu ostatnich czterech lat, między innymi odejście od ustawy o odnawialnych źródłach energii i od ustawy wiatrakowej. Według Urszuli Pasławskiej, skutek jest taki, że udział energii odnawialnej w miksie energetycznym jest jednym z najniższych w ciągu ostatnich 20 lat, a emisja CO2 przypadająca na Polaka jest jedną z najwyższych na świecie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!