| |
Zagrożenie!
Zapowiedziano projekt, który ma zahamować wzrost cen za odpady komunalne i zwiększyć kary za śmiecenie

Zapowiedziano projekt, który ma zahamować wzrost cen za odpady komunalne i zwiększyć kary za śmiecenie

W ostatnich latach Polakom dają się we znaki m.in. rosnące ceny odbioru śmieci - odpadów komunalnych. Jest to konsekwencja polityki unijnej nakładającej na kraje UE obowiązek zwiększenia udziału segregacji i recyklingu. Obecnie segregujemy odpady w Polsce na 5 frakcji. Wcześniej były to 3 frakcje. Wszystko wskazuje na to, że kolejny wzrost cen odbioru odpadów uda się wstrzymać, bo wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że jeszcze w tym roku do Sejmu trafi projekt ustawy, który może zahamować wzrost cen za odpady.

Regulcja wstrzyma wzrost cen odbioru śmieci, odpadów komunalnych, większe kary za śmiecenie, Jacek Ozdoba

Zaproponowane przepisy będą przewidywać między innymi zmianę sposobu zbiórki odpadów czy zmianę stawki maksymalnej z nieruchomości niezamieszkałych. Jacek Ozdoba dodał, że projekt będzie zakładał także zaostrzenie kar za zaśmiecanie miejsc publicznych. Tłumaczy, że wzrosną one z 500 do 5000 złotych. Ozdoba wyjaśnia, że będzie to dotyczyć sytuacji rażącego łamania przepisów, na przykład wyrzucania worka do lasu.

Większe kary za śmiecienie w Polsce, nowa regulacja ministerstwo klimatu i środowiska

Ponadto wprowadzony zostanie również przepis o porzucaniu odpadów niebezpiecznych, czyli zagrażających życiu lub zdrowiu. Kara za porzucanie tego typu odpadów będzie wynosiła do 8 lat pozbawienia wolności! Wiceminister klimatu i środowiska podkreśla, że chciałby, aby wspomniane przepisy weszły w życie na początku przyszłego roku.

DobraPogoda24, Polskie Radio Pr. 1


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!