| |
Zagrożenie!
Rusza program Moja Woda. Można otrzymać 5 tysięcy dotacji na przydomową instalację zatrzymującą wodę opadową

Rusza program Moja Woda. Można otrzymać 5 tysięcy dotacji na przydomową instalację zatrzymującą wodę opadową

Postępujące zmiany klimatyczne coraz częściej uwidaczniają w Polsce problem suszy i krótkotrwałych nawalnych opadów mogących powodować tzw. powodzie błyskawiczne. Z tego powodu powinniśmy zbierać deszczówkę, aby wykorzystać wodę ze zbiorników w okresie braku opadów. Z kolei w czasie nadmiaru opadów zredukujemy skutki podtopień. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, dziś 02.06 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zainaugurowano program Moja Woda.

Jest to kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na łagodzenie skutków suszy w Polsce przeznaczono 100 mln złotych. Z programu Moja Woda, będzie można otrzymać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu.

Program Moja woda dofinasowanie oczko wodne przydomowa retencja wsparcie 5 tys. złotych

„Program „Moja Woda” pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych”- powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są bliżej beneficjentów. To one będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.

Program Moja woda mała retencja dotacje 5 tys. na oczko wodne

Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Program „Moja Woda” realizowany będzie w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 roku.

DobraPogoda24, MK Gov


Komentarze
Hanna

Świetna inicjatywa. Gdzie można otrzymać odpowiedni wniosek i za co można oczekiwać rekompensaty, (materiały i robocizna) po przedstawieniu rachunków. Jak długo będzie się czekać na pieniądze i czy rachunki z czerwca będą honorowane ?

03 czerwiec 2020 - 09:19
Odpowiedz
Kuba

To taka kiełbaska wyborcza. Szczegóły się dokręci tak żeby zarobili "nasi".

03 czerwiec 2020 - 10:19
Odpowiedz
Kuba

W Polsce jest około 5 250 000 domów jednorodzinnych. Jeśli na te dopłaty przeznaczono 100 mln, to znaczy że każdy właściciel domu dostanie 20 zeta. A za 24 zeta (przy swojej inwestycji 4 złote) może nawet ze 3 miseczki kupić w lidlu.

03 czerwiec 2020 - 10:47
Odpowiedz
Beata

Bardzo jestem zaintersowana poniewaz wlasnie jestesmy na etapie budowy urzadzenia melioracyjnego wiekszego niz oczko( na ktore nie trzeba zgloszenia wodno-prawnego). Gdzie by sie skladalo takie wnioski?

03 czerwiec 2020 - 19:23
Odpowiedz
Małgosia

Czy ten program obejmuje tylko domy jednorodzinne? Mam działkę rekreacyjną około 1000 m kw i mam zamiar w tym sezonie zrobić oczko wodne, nie ukrywam że pieniądze by się przydały.

04 czerwiec 2020 - 09:58
Odpowiedz