| |
Zagrożenie!
Program Czyste Powietrze: niebawem ruszy nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieca i termomodernizacji budynku

Program Czyste Powietrze: niebawem ruszy nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieca i termomodernizacji budynku

Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie nie pozostawia suchej nitki na sytuacji smogowej w Polsce. Wciąż jesteśmy jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Działania stosownych ministerstw, ale także samorządów wojewódzkich i gminnych (z wyjątkiem nielicznych przypadków) nadal są daleko niewystarczające.

Przygotowany w lutym przez Ministra Energii projekt rozporządzenia dotyczący wymagań jakościowych dla paliw stałych, w ocenie NIK zabezpiecza w znacznie większym stopniu interesy lobby węglowego, niż dążenie do ochrony Polaków i środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że rocznie z powodu zatrutego powietrza (z uwagi na oddziaływanie PM2.5) umiera ponad 46 tys. ludzi. NIK alarmuje: osiągnięcie wymaganych poziomów redukcji emisji pyłów i benzo(a)pirenu z sektora komunalno-bytowego, przy obecnym tempie działań, może zająć w skali poszczególnych województw objętych kontrolą od 24 do niemal 100 lat!

Program Czyste Powietrze

Sytuacja w ostatnich latach nie uległa więc oczekiwanej poprawie, gdyż działania są niewystarczające, ale to nie oznacza, że w przyszłości nie będzie lepiej. Przykładem może być start w drugiej połowie września programu „Czyste Powietrze”. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Król zapewniła, że instytucja jest na to gotowa.

Program ma pomóc w walce ze smogiem. Za kilka dni ruszy nabór wniosków dla osób zainteresowanych dofinansowaniami do termomodernizacji domów połączonej z wymianą pieców. Anna Król przypomniała, że przez 12 lat na program ma zostać wydane 103 miliardy złotych. Według założeń Narodowego Funduszu, termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła ma dotyczyć trzech milionów istniejących budynków i niemal miliona nowo budowanych domów.

- Chcę powiedzieć, że środki na pewno szybko się nie skończą - zapewniła prezes. Zaznaczyła też, że prowadzona obecnie kampania informacyjna ma dobrze przygotować każdego mieszkańca, który będzie zainteresowany dofinansowaniem. Anna Król dodała, że mieszkańcy domów jednorodzinnych mają 10 lat na złożenie wniosków. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które rozpoczęły termomodernizację lub wymianę źródła ciepła do 12 miesięcy wcześniej. - W tym roku od 1 stycznia. Tak założyliśmy, aby ci, którzy już robili i robią teraz inwestycje, mogli przystąpić do programu - wyjaśniała.

Pieniądze przeznaczone na program pochodzą między innymi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz opłaty emisyjnej. Wiceprezes podkreśliła, że w najbliższej przyszłości dofinansowanie będzie pochodziło też ze środków unijnych. Wysokość dofinansowania z programu będzie zależała od dochodu na członka rodziny i wyniesie, od 30, do 90%. Maksymalne koszty, od których będzie liczona wysokość dotacji to 53 tysiące złotych. Pieniądze z programu mają być przeznaczone między innymi na stolarkę okienną i drzwiową, dachy lub stropy, wymianę pieców czy kolektory słoneczne.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z istniejących domów jednorodzinnych, a także tych nowo budowanych.

Więcej informacji na temat programu znajdziecie w regionalnych oddziałach WFOŚiGW.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!