
Prognozy załamią Polaków. Będą przymrozki i spadnie śnieg lub krupa śnieżna. Ochłodzenie nadciągnie z północy
Mimo przeważnie umiarkowanych i okresami dość niskich temperatur przyroda w kwietniu ze względu na dużą wilgotność gleby i utrzymujący się obecnie przeważnie brak przymrozków budzi się do życia i kwitnie. Mało tego, przed nami co najmniej kilka ciepłych i pogodniejszych dni wiosny, zwłaszcza w najbliższy weekend. Niestety, w przyszłym tygodniu prognozy nadal potwierdzają ochłodzenie, jakie z północy z powietrzem arktycznym ma sięgnąć Polski. Noce przyniosą wtedy w wielu regionach przymrozki, a miejscami może wystąpić również przelotny śnieg i krupa śnieżna.
Prognozowane ochłodzenie wraz z adwekcją zimnego powietrza z północy. Przewidywana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km w Polsce i Europie, 27 kwietnia 2023
W najbliższych dniach anomalia średniej temperatury od początku miesiąca znacznie wzrośnie, zwłaszcza między 20-23 kwietnia, bo anomalia w skali całego kraju zmniejszy się do około -0,4 st. C. względem normy wieloletniej, ale później czeka nas spływ arktycznego powietrza i ochłodzenie, które znowu popsuje odbiór całego miesiąca, bo już około 28 kwietnia anomalia temperatury od początku miesiąca ma być na poziomie około -1,1 st. C.
Prognoza długoterminowa z przewidywaną temperaturą na wysokości 1,5 km dla Polski na przykładzie Białegostoku do 3 maja 2023
Aktualnie wszystkie wiodące prognozy numeryczne wskazują na ochłodzenie w Polsce, zwłaszcza między około 25-28 kwietnia. Bliskie położenie wielu wiązek świadczy o tym, że prawdopodobieństwo takiej prognozy jest wysokie. Wcześniej, bo już od jutra 20.04 i przez weekend czeka nas zapowiadane ocieplenie i wpływ antycyklonu Petra znad Skandynawii obecnie przesuwającego się nad Morze Północne.
Niż wkraczający nad Skandynawię zaciągnie ochłodzenie do Polski. Prognoza zasięgu śnieżycy, 23 kwietnia 2023
Sytuacja zmieni się w przyszłym tygodniu, gdyż wyż osłabnie i przesunie się przez Polskę na południe i południowy wschód, a w jego miejsce przez Morze Północne nad Skandynawię wkroczy niż, który kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie jednocześnie z północy zaciągał chłodną masę powietrza arktycznego w głąb środkowej Europy, w tym do Polski.
Prognozowane położenie niżu ściągającego chłodne powietrze i niosącego śnieżyce w Skandynawii, 23 kwietnia 2023 wieczorem
Obecnie mróz w Skandynawii znacznie osłabł, bo spada w wielu regionach do -15/-5 st. C., a jeszcze na początku kwietnia notowano nawet poniżej -25 st. C. Pokrywa śnieżna jest nadal notowana na sporym obszarze między Norwegią, Szwecją, Finlandią i północną Rosją, gdzie nadal panuje zima mimo już zbliżającego się maja.
Prognozowana pokrywa śnieżna między Polską i Skandynawią 27 kwietnia 2023
W Polsce w czasie ochłodzenia noce w sprzyjających warunkach miejscami przyniosą przymrozki, ponadto mogą wystąpić również rozproszone przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej, ale nawrotu zimy z tego poza górami nie będzie, z lokalnymi krótkimi wyjątkami na nizinach z uwagi na np. możliwy bałtycki efekt morza. Nadal kwestią otwartą jest dokładna skala i długość potencjalnego ochłodzenia. Będziemy to weryfikować w prognozach na bieżąco.
DobraPogoda24.pl