| |
Zagrożenie!
Prognozy załamią Polaków. Będą przymrozki i spadnie śnieg lub krupa śnieżna. Ochłodzenie nadciągnie z północy

Prognozy załamią Polaków. Będą przymrozki i spadnie śnieg lub krupa śnieżna. Ochłodzenie nadciągnie z północy

Mimo przeważnie umiarkowanych i okresami dość niskich temperatur przyroda w kwietniu ze względu na dużą wilgotność gleby i utrzymujący się obecnie przeważnie brak przymrozków budzi się do życia i kwitnie. Mało tego, przed nami co najmniej kilka ciepłych i pogodniejszych dni wiosny, zwłaszcza w najbliższy weekend. Niestety, w przyszłym tygodniu prognozy nadal potwierdzają ochłodzenie, jakie z północy z powietrzem arktycznym ma sięgnąć Polski. Noce przyniosą wtedy w wielu regionach przymrozki, a miejscami może wystąpić również przelotny śnieg i krupa śnieżna.

Prognozowane ochłodzenie wraz z adwekcją zimnego powietrza z północy. Przewidywana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km w Polsce i Europie, 27 kwietnia 2023

Prognozy załamią Polaków, ochłodzenie nadciągnie z północy będą przymrozki i spadnie śnieg w ostatnim tygodniu kwietnia 2023

W najbliższych dniach anomalia średniej temperatury od początku miesiąca znacznie wzrośnie, zwłaszcza między 20-23 kwietnia, bo anomalia w skali całego kraju zmniejszy się do około -0,4 st. C. względem normy wieloletniej, ale później czeka nas spływ arktycznego powietrza i ochłodzenie, które znowu popsuje odbiór całego miesiąca, bo już około 28 kwietnia anomalia temperatury od początku miesiąca ma być na poziomie około -1,1 st. C.

Prognoza długoterminowa z przewidywaną temperaturą na wysokości 1,5 km dla Polski na przykładzie Białegostoku do 3 maja 2023

Silne ochłodzenie pod koniec kwietnia 2023 w Polsce, wrócą przymrozki i opady śniegu lub krupy śnieżnej

Aktualnie wszystkie wiodące prognozy numeryczne wskazują na ochłodzenie w Polsce, zwłaszcza między około 25-28 kwietnia. Bliskie położenie wielu wiązek świadczy o tym, że prawdopodobieństwo takiej prognozy jest wysokie. Wcześniej, bo już od jutra 20.04 i przez weekend czeka nas zapowiadane ocieplenie i wpływ antycyklonu Petra znad Skandynawii obecnie przesuwającego się nad Morze Północne.

Niż wkraczający nad Skandynawię zaciągnie ochłodzenie do Polski. Prognoza zasięgu śnieżycy, 23 kwietnia 2023

Niż sprowadzi ochłodzenie do Polski, prognozy zapowiadają powrót przymrozków i śniegu, mapa śnieżycy 23 kwietnia 2023

Sytuacja zmieni się w przyszłym tygodniu, gdyż wyż osłabnie i przesunie się przez Polskę na południe i południowy wschód, a w jego miejsce przez Morze Północne nad Skandynawię wkroczy niż, który kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie jednocześnie z północy zaciągał chłodną masę powietrza arktycznego w głąb środkowej Europy, w tym do Polski. 

Prognozowane położenie niżu ściągającego chłodne powietrze i niosącego śnieżyce w Skandynawii, 23 kwietnia 2023 wieczorem

Śnieżyca i przymrozki w prognozach, chłodne zakończenie kwietnia 2023

Obecnie mróz w Skandynawii znacznie osłabł, bo spada w wielu regionach do -15/-5 st. C., a jeszcze na początku kwietnia notowano nawet poniżej -25 st. C. Pokrywa śnieżna jest nadal notowana na sporym obszarze między Norwegią, Szwecją, Finlandią i północną Rosją, gdzie nadal panuje zima mimo już zbliżającego się maja.

Prognozowana pokrywa śnieżna między Polską i Skandynawią 27 kwietnia 2023

Zima trzyma na północy Europy, przymrozki i niskie temperatury wrócą do Polski między 25-28 kwietnia 2023

W Polsce w czasie ochłodzenia noce w sprzyjających warunkach miejscami przyniosą przymrozki, ponadto mogą wystąpić również rozproszone przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej, ale nawrotu zimy z tego poza górami nie będzie, z lokalnymi krótkimi wyjątkami na nizinach z uwagi na np. możliwy bałtycki efekt morza. Nadal kwestią otwartą jest dokładna skala i długość potencjalnego ochłodzenia. Będziemy to weryfikować w prognozach na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!