
Prognozy wiru polarnego są fatalne. Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Mróz i śnieg jeszcze sięgnie Polski
Mimo że, zima obecnie odpuściła w Polsce, ponadto w pierwszej połowie lutego pojawią się dni z temperaturami miejscami nawet do około 10-15 st. C., to mróz i śnieg jeszcze wróci przed nastaniem wiosny. Trwałego nadejścia ocieplenia jeszcze nie możemy oczekiwać na co wskazują najnowsze prognozy wiru polarnego. Przewidywane jest ocieplenie stratosferyczne, które spowoduje sporą dezorganizację, a nawet niewykluczone rozbicie wiru, co może doprowadzić do powrotu zimowej pogody.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości wiru polarnego, 15 lutego 2024
Nasze prognozy mówiące o możliwym trwalszym powrocie zimowej pogody w trakcie drugiej połowy lutego, zwłaszcza w pobliżu trzeciej dekady miesiąca mogą się sprawdzić co do joty. Wcześniej możemy oczekiwać przewagi pogody z termicznym przedwiośniem, a nawet lokalnie z podmuchami wiosny. Nawroty zimy ze śniegiem i mrozem zdarzą się tylko incydentalnie. Przełom ma nastąpić w połowie lutego, gdy w stratosferze ponownie w tym sezonie dojdzie do nagłego ocieplenia stratosferycznego. Będą poziomy atmosfery, gdzie temperatura z -70 st. C. nad troposferą wzrośnie do około -5 st. C., a tym samym będzie nawet o 30 st. C. wyższa od normy dla tej pory roku.
Prognozowana dezorganizacja i rozbicie wiru polarnego, 17 lutego 2024
Ma to się przełożyć na kondycję wiru polarnego, który znacznie osłabnie i ulegnie destabilizacji. Wstępnie najnowsze prognozy sygnalizują również możliwe jego robicie, co nie jest zupełnie wykluczone, gdyż wir polarny o tej porze roku jest już znacznie słabszy od tego notowanego w grudniu i styczniu. W konsekwencji ma to się przełożyć na sprzężony prąd strumieniowy, który zacznie być chaotyczny i może się blokować na dłużej w danym regionie naszej planety. Aktualne prognozy wskazują, że możemy się znaleźć na północ od jego osi. W takiej sytuacji przy blokadzie wyżowej na Atlantyku może dojść do trwalszej adwekcji chłodnego powietrza z północy.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w początkowej fazie ocieplenia stratosferycznego i dezorganizacji wiru polarnego, 17 lutego 2024
Z tego powodu w prognozach sezonowych od dłuższego czasu jest przewidywana ujemna faza indeksu NAO na przełomie lutego i marca, gdyż ma się rozbudować antycyklon nad Atlantykiem. Ochłodzenie jest także nadal sygnalizowane w prognozach anomalii temperatury na poszczególne tygodnie.
Zima z mrozem i śniegiem może wrócić do Polski. Prognozowana anomalia temperatury za okres 19-26 lutego 2023
Ochłodzenie ma się przeciągnąć także na początek marca, a to oznacza, że mimo obecnie utrzymywania się łagodnych mas powietrza z temperaturami ponad normę, to jeszcze stałego trendu pogodowego w kierunku braku nawrotu zimy nie możemy oczekiwać.
Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 27 lutego i 4 marca 2024
Wygląda więc na to, że zima nie powiedziała ostatniego słowa i może nas jeszcze zaskoczyć przed nastaniem wiosny między lutym i marcem. Wcześniej nadal warunki pogodowe w pierwszej i drugiej dekadzie lutego nie będą na ogół przypominać zimy. Jej krótkie incydenty poza górami zdarzą się tylko w kilku regionach i to na krótko. Nie zabraknie także dni z wichurami oraz z wysokimi temperaturami do około 10-15 st. C. Najcieplej najczęściej będzie na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju.
Źródło: DobraPogoda24.pl