| |
Zagrożenie!
Prognozy upałów załamią Polaków. Fala żaru będzie się przedłużać. Temperatura przekroczy 36 stopni

Prognozy upałów załamią Polaków. Fala żaru będzie się przedłużać. Temperatura przekroczy 36 stopni

Najpierw pytaliście często o upały, a jak już nastały, to coraz częściej pytacie, kiedy ustąpi fala upałów w Polsce. Taka jest właśnie nasza natura w tej części Europy. Narzekamy na wszystko, w tym na pogodę. Lato z dużą nawiązką nadrabia straty termiczne z pierwszej zimnej dekady sierpnia. Pewnego końca upałów w naszym kraju jeszcze nie widać. Najnowsze prognozy temperatury wskazują na upał, który może występować nawet do 24-25 sierpnia, a może jeszcze dłużej. Lejący się żar będą miejscami przerywać gwałtowne burze.

Upał rozlał się po Europie. Prognozowane maksymalne temperatury, w tym w Polsce, jakie mogą wystąpić między 17-19 sierpnia 2023

Prognozy upałów załamią Polaków w sierpniu 2023, fala upałów będzie się wydłużać z temperaturą do 36 st. C.

Obecna fala upałów w Polsce rozpoczęła się 12 sierpnia, gdy temperatura osiągnęła 30-32 st. C. na południowym zachodzie kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. W kolejnych dniach upał przekraczający 30-35 st. C. zaczął się rozlewać po kraju i każdego dnia występuje w wielu regionach. Miejscami jest chłodniej, głównie nad morzem oraz w rejonach podgórskich.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 23 sierpnia 2023

Polacy będą narzekać na fale upałów, prognoza temperatury 23 sierpnia 2023

Adwekcja ciepłego, chwiejnego i wilgotnego powietrza utrzyma się w kolejnych dniach, aczkolwiek skala upału i jego zasięgu w Polsce będzie różna w poszczególnych dniach. Upał, czyli temperatura osiągająca lub przekraczająca 30 st. C. będzie jednak nadal występować. Miejscami wysokie temperatury będą ponownie przerywane przez gwałtowne burze z gradem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem.

Prognozowany upał w Polsce, 24 sierpnia 2023

Fala upałów w sierpniu 2023 będzie się wydłużać w Polsce, prognozy temperatur załamią Polaków

Do tej pory najwyższą temperaturę w tym roku w Polsce zanotowano na stacji IMGW w Ostrołęce. Podczas tej fali upałów temperatura sięgnęła 35,7 st. C. Został pobity rekord z lipca, gdy zanotowano 35,4 st. C. w Słubicach. Wygląda jednak na to, że maksymalna temperatura dla tego roku jeszcze przed nami, bo nadal jest szansa na osiągnięcie lub przekroczenie 36 st. C. w kolejnych dniach.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 25 sierpnia 2023

Długotrwała fala upałów w sierpniu 2023, kiedy ustąpi upał w Polsce

Kwestią otwartą nadal jest pytanie, kiedy ustąpi upał z Polski. Najnowsze prognozy oparte o wyliczenia wiodących modeli numerycznych wskazują na upał, który może się utrzymywać w naszym kraju nawet do 24-26 sierpnia (+/- 1 dzień). Pamiętajmy jednak, że prognozy ulegają ciągłym korektom ze względu na dynamiczne procesy atmosferyczne, zwłaszcza w przypadku wskazań powyżej 7 dni.

Prognozowany trend temperatur maksymalnych w Polsce na przykładzie Łodzi do końca sierpnia 2023

Do kiedy upał w Polsce w sierpniu 2023

Pomocne w takim przypadku są długoterminowe prognozy temperatur. Aktualne wskazania wiązek modelu Ensembles dla GFS wyliczają zmiany w kierunku spadku temperatury w okolicach 26-28 sierpnia. Jest to jednak nadal wstępny trend, który będziemy monitorować. Przed nami więc kolejne dni z gorącym i miejscami upalnym latem. To będzie dobry okres dla urlopowiczów, ale coraz trudniejszy, zwłaszcza dla osób starszych mających problemy z układem krążenia. Coraz częściej będziemy narzekać na wydłużający się lejący żar, który jest ciężki do zniesienia szczególnie w zabetonowanych miastach. Swoje dołożą również tropikalne noce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Dorota

Załamia? Tez coś!!!! Cudowne wieści w końcu!!!! Jednak w tym roku jest przyjemna pogoda :D oby jak najdluzej było +30, cały tok na to czekam. Już miałam takiego dola jak widziałam, ze we Włoszech i Hiszpanii ciagle upał, a tu nic, wreszcie jest dobrze :D

17 sierpień 2023 - 18:12
Odpowiedz
Ala

To sobie jedź do Włoch lub Hiszpanii jak chcesz upałów

17 sierpień 2023 - 22:10
Odpowiedz
Facet28

Kraj zimny, depresyjny i ponury. Chwilę zrobiło się idealnie ciepło i załamani xd Zrobiłem paszport i wyjeżdżam jesienią do jakiejś Grecji, albo Włoch i tam będę żył, a nie siedzieć w tym zimnie

17 sierpień 2023 - 22:46
Odpowiedz