Prognozy śnieżyc i mrozu są fatalne. Powrót zimy będzie się przeciągał. Silny wir polarny namiesza w pogodzie
Miłośnicy zimy pytają, kiedy spadnie śnieg oraz, czy wróci prawdziwa i długotrwała zima z całodobowym mrozem i pokrywą śnieżną w Polsce. Mimo, że mamy styczeń, który uchodzi za najchłodniejszy miesiąc w ciągu całego roku, to o wielu dniach ze śniegiem i mrozem możemy nadal zapomnieć. Co prawda czeka nas zimowy epizod na północy i wschodzie kraju w najbliższych kilkudziesięciu godzinach, ale szybko się skończy. Sprawdźmy, co dalej z zimą, jakie są najnowsze prognozy opadów śniegu i mrozu.
Silny wir polarny w stratosferze. Prognozowana prędkość wiatru, 12 stycznia 2023
Początek stycznia przynosi w stratosferze bardzo silny wir polarny, który zaczyna również okresami być sprężony z jego niższym odpowiednikiem w troposferze, czyli prądem strumieniowym. Zimy przy takiej sytuacji atmosferycznej są zazwyczaj w Polsce niezwykle łagodne, co potwierdza się również w dotychczasowym sezonie.
Prognoza położenia prądu strumieniowego, 12 stycznia 2023
Sezony zimowe w Polsce coraz częściej przestają przypominać zimę, bo dni z silnym mrozem i trwałą pokrywą śnieżną nie mamy zbyt wielu, jak w dawnych latach. Każde więc wystąpienie śnieżycy i siarczystego mrozu w Polsce jest ciekawym wydarzeniem. Na początku drugiej połowy minionego grudnia wreszcie na sporym obszarze kraju mogliśmy się przekonać, jak wygląda prawdziwa zima, zwłaszcza, że na nizinach notowaliśmy miejscami nawet 10-40 cm śniegu. Okres ten jednak skończył się w zasadzie tuż lub w czasie świąt.
Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 15 stycznia 2023
Od tamtej pory uaktywniła się cyrkulacja strefowa związana z przemieszczającymi się niżami atlantyckimi i ich strefami frontów atmosferycznych. W takich warunkach często napływa łagodna i znacznie cieplejsza masa powietrza, a wdzieranie się chłodu jest niezwykle krótkie i ograniczone. W takich warunkach powrót prawdziwej zimy do Polski jest niezwykle trudny i nieskuteczny. Czekają nas, co najwyżej krótkie jej epizody, jak chociażby najbliższej doby 06/07.01, gdy śnieg spadnie na obszarze, od województwa pomorskiego po lubelskie i podlaskie. Miejscami powstanie pokrywa śnieżna, ale dość szybko stopnieje w ciągu 1-2 dni.
Prognozowany zasięg silnego mrozu na półkuli północnej Ziemi, 9 stycznia 2023
Generalnie, co najmniej do połowy stycznia nie widać powrotu prawdziwej zimy do Polski. Jest to wariant bardzo ostrożny, bo możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidywać, że na jej powrót przyjdzie nam znacznie dłużej poczekać. Zdarzą się miejscami, co najwyżej zimowe incydenty, ale na nizinach podobnych śnieżyc do tych z grudnia obecnie nadal nie prognozujemy. Wyjątkiem mogą być regiony podgórskie, gdzie możliwy będzie epizod z nieco większą dostawą śniegu.
Małe ryzyko szybkiego powrotu mroźnej i śnieżnej zimy
Najnowsze prognozy długoterminowe sięgające już początku 3 dekady stycznia nie przewidują obecnie w tym czasie większej fali siarczystego mrozu. Polska dalej ma być chroniona przed trwalszym spadkiem temperatury przez aktywny Atlantyk wyrażony w dodatniej Oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Siarczysty mróz z temperaturą -60/-30 st. C. będzie się utrzymywał w dalszym ciągu na obszarze, od Rosji po północną i północną wschodnią Kanadę oraz Grenlandię.
Wstępnie prognozowane ocieplenie stratosferyczne, które może osłabić wir polarny, a nawet doprowadzić do jego rozbicia, 22 stycznia 2023
Aktualne prognozy wskazują, że dopiero w okolicach 3 dekady stycznia może dojść do osłabienia lub próby rozbicia wiru polarnego. Gdyby faktycznie tak się stało w tym terminie, to może przełożyć się to na szansę powrotu trwalszych i bardziej zimowych warunków pogodowych pod koniec zimy bądź na początku wiosny w co najmniej kilku krajach na półkuli północnej. Póki co, poza zimowymi epizodami możemy być spokojni. To dobra prognoza w kontekście trwającego sezonu grzewczego i drogiego opału, gdyż styczeń nadal pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
DobraPogoda24.pl