| |
Zagrożenie!
Prognozy śnieżyc i mrozu są fatalne. Powrót zimy będzie się przeciągał. Silny wir polarny namiesza w pogodzie

Prognozy śnieżyc i mrozu są fatalne. Powrót zimy będzie się przeciągał. Silny wir polarny namiesza w pogodzie

Miłośnicy zimy pytają, kiedy spadnie śnieg oraz, czy wróci prawdziwa i długotrwała zima z całodobowym mrozem i pokrywą śnieżną w Polsce. Mimo, że mamy styczeń, który uchodzi za najchłodniejszy miesiąc w ciągu całego roku, to o wielu dniach ze śniegiem i mrozem możemy nadal zapomnieć. Co prawda czeka nas zimowy epizod na północy i wschodzie kraju w najbliższych kilkudziesięciu godzinach, ale szybko się skończy. Sprawdźmy, co dalej z zimą, jakie są najnowsze prognozy opadów śniegu i mrozu.

Silny wir polarny w stratosferze. Prognozowana prędkość wiatru, 12 stycznia 2023

Co dalej z zimą, kiedy spadnie śnieg w styczniu 2023, silny wir polarny namiesza w pogodzie

Początek stycznia przynosi w stratosferze bardzo silny wir polarny, który zaczyna również okresami być sprężony z jego niższym odpowiednikiem w troposferze, czyli prądem strumieniowym. Zimy przy takiej sytuacji atmosferycznej są zazwyczaj w Polsce niezwykle łagodne, co potwierdza się również w dotychczasowym sezonie.

Prognoza położenia prądu strumieniowego, 12 stycznia 2023

Czy wróci śnieżna i mroźna zima w Polsce, najnowsza prognoza styczeń 2023, położenie prądu strumieniowego

Sezony zimowe w Polsce coraz częściej przestają przypominać zimę, bo dni z silnym mrozem i trwałą pokrywą śnieżną nie mamy zbyt wielu, jak w dawnych latach. Każde więc wystąpienie śnieżycy i siarczystego mrozu w Polsce jest ciekawym wydarzeniem. Na początku drugiej połowy minionego grudnia wreszcie na sporym obszarze kraju mogliśmy się przekonać, jak wygląda prawdziwa zima, zwłaszcza, że na nizinach notowaliśmy miejscami nawet 10-40 cm śniegu. Okres ten jednak skończył się w zasadzie tuż lub w czasie świąt.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 15 stycznia 2023

Wir polarny namiesza w pogodzie, kiedy powrót zimy do Polski, prognoza pokrywy śnieżnej 16 stycznia 2023

Od tamtej pory uaktywniła się cyrkulacja strefowa związana z przemieszczającymi się niżami atlantyckimi i ich strefami frontów atmosferycznych. W takich warunkach często napływa łagodna i znacznie cieplejsza masa powietrza, a wdzieranie się chłodu jest niezwykle krótkie i ograniczone. W takich warunkach powrót prawdziwej zimy do Polski jest niezwykle trudny i nieskuteczny. Czekają nas, co najwyżej krótkie jej epizody, jak chociażby najbliższej doby 06/07.01, gdy śnieg spadnie na obszarze, od województwa pomorskiego po lubelskie i podlaskie. Miejscami powstanie pokrywa śnieżna, ale dość szybko stopnieje w ciągu 1-2 dni.

Prognozowany zasięg silnego mrozu na półkuli północnej Ziemi, 9 stycznia 2023

Silny mróz na Ziemi, prognoza temperatury do 15 stycznia 2023

Generalnie, co najmniej do połowy stycznia nie widać powrotu prawdziwej zimy do Polski. Jest to wariant bardzo ostrożny, bo możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidywać, że na jej powrót przyjdzie nam znacznie dłużej poczekać. Zdarzą się miejscami, co najwyżej zimowe incydenty, ale na nizinach podobnych śnieżyc do tych z grudnia obecnie nadal nie prognozujemy. Wyjątkiem mogą być regiony podgórskie, gdzie możliwy będzie epizod z nieco większą dostawą śniegu.

Małe ryzyko szybkiego powrotu mroźnej i śnieżnej zimy

Najnowsze prognozy długoterminowe sięgające już początku 3 dekady stycznia nie przewidują obecnie w tym czasie większej fali siarczystego mrozu. Polska dalej ma być chroniona przed trwalszym spadkiem temperatury przez aktywny Atlantyk wyrażony w dodatniej Oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Siarczysty mróz z temperaturą -60/-30 st. C. będzie się utrzymywał w dalszym ciągu na obszarze, od Rosji po północną i północną wschodnią Kanadę oraz Grenlandię. 

Wstępnie prognozowane ocieplenie stratosferyczne, które może osłabić wir polarny, a nawet doprowadzić do jego rozbicia, 22 stycznia 2023

Kiedy powrót zimy, gdzie spadnie śnieg, najnowsza prognoza zimy w styczniu 2023

Aktualne prognozy wskazują, że dopiero w okolicach 3 dekady stycznia może dojść do osłabienia lub próby rozbicia wiru polarnego. Gdyby faktycznie tak się stało w tym terminie, to może przełożyć się to na szansę powrotu trwalszych i bardziej zimowych warunków pogodowych pod koniec zimy bądź na początku wiosny w co najmniej kilku krajach na półkuli północnej. Póki co, poza zimowymi epizodami możemy być spokojni. To dobra prognoza w kontekście trwającego sezonu grzewczego i drogiego opału, gdyż styczeń nadal pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!