| |
Zagrożenie!
Prognozy opadów martwią Polaków. Biała plama na mapach deszczu. Antycyklon Rosi miesza w pogodzie

Prognozy opadów martwią Polaków. Biała plama na mapach deszczu. Antycyklon Rosi miesza w pogodzie

Zbliżamy się do końca września i wiele wskazuje na to, że będzie to w wielu regionach Polski miesiąc rekordowo ciepły, ale też suchy z nielicznymi wyjątkami, zwłaszcza na południu kraju. Częsta dominacja obszaru wyżowego blokuje opady i nie inaczej jest w tym tygodniu. Pytacie, kiedy spadnie deszcz i pogoda zacznie się zmieniać w kierunku bardziej zaawansowanej jesieni. Na mapach opadów dominuje obecnie biała plama z powodu blokady antycyklonu Rosi. Przejściowo zmiany widać dopiero w okolicach najbliższego weekendu.

Biała plama na mapie opadów w Polsce i na znacznym obszarze Europy. Prognozowane sumy opadów do 29 września 2023

Biała plama na mapach opadów deszczu w Polsce wrzesień 2023, antycyklon Rosi miesza w pogodzie

W tym tygodniu ustabilizowanie warunków pogodowych po ostatnich opadach deszczu na południu i południowym wschodzie Polski, gdzie w regionach podgórskich spadło do około 40-60 mm wody zapewnia mobilny antycyklon Rosi. Jego centrum przesuwa się nad wschodnią Europę w rejon zachodniej Rosji. Wyż z ciśnieniem w centrum do około 1032 hPa blokuje wtargnięcie głębokich cyklonów atlantyckich w głąb Europy w tym do Polski. Obecnie zapewnia nam stabilną aurę i coraz wyższą temperaturę.

Blokada opadów w środkowej Europie. Prognozowana anomalia opadów do 2 października 2023

Blokada opadów w Polsce, kiedy spadnie deszcz, prognoza do 2 października 2023

W najbliższych dniach w Europie będziemy mieć kilka wyraźnych regionów z sumami opadów ponad normę. Chodzi o południe w rejonie Grecji, północny zachód w rejonie Wysp Brytyjskich oraz miejscami zachodnią i południowo zachodnia Skandynawię, zwłaszcza w Norwegii. Na pozostałym obszarze opadów będzie niewiele, miejscami znacznie poniżej normy.

Najbliższe opady deszczu prognozowane w Polsce około 30 września 2023

Kiedy spadnie deszcz w Polsce, biała plama na mpach opadów prognoza 30 września 2023

W tym tygodniu do piątku 29 września na ogół w całej Polsce możemy liczyć na stabilną i ciepłą pogodę bez opadów. Śmiało więc możemy planować wypoczynek na świeżym powietrzu, jak również wszelkie prace zewnętrzne, w tym budowlane i ogrodowe. Sytuacja zmieni się dopiero między 29-30 września, a zwłaszcza w sobotę, gdy nad krajem pojawi się strefa frontowa z przelotnymi opadami deszczu i niewykluczonymi lokalnymi burzami. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że opady będą się przesuwać z zachodu na wschód i południowy wschód kraju.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do końca września 2023

Kiedy deszcz w Polsce, prognoza opadów do końca września 2023, blokada antycyklonu Rosi

Zasięg potencjalnych opadów, pora wystąpienia i ich suma może się jeszcze nieco zmienić, ale wstępnie należy przyjąć, że popada deszcz, zwłaszcza w południowej i środkowej Polsce. W odpowiedniej porze podamy najnowsze prognozy przejścia frontu.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 10 października 2023

Biała plama na mapach opadów deszczu w Polsce, kiedy wrócą burze i opady, prognoza na początek października 2023

Czekający nas trend pogodowy bardzo dobrze widać na wykresach wiązek modelu długoterminowego. Na dolnym zakresie opadów zmiany pojawiają się dopiero w okolicach 30 września. W kolejnych dniach co jakiś czas zaczną się nieco częściej pojawiać przelotne opady, a wcześniej utrzyma się stabilna pogoda zapewniana przez antycyklon. Bardzo letnie temperatury na sporym obszarze kraju utrzymają się do 29 września.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!