| |
Zagrożenie!
Prognozy opadów deszczu załamią Polaków. Biała plama na mapach. Nadciąga antycyklon Patrycja

Prognozy opadów deszczu załamią Polaków. Biała plama na mapach. Nadciąga antycyklon Patrycja

Wystarczyło kilka dni stabilnej i słonecznej pogody, a już coraz częściej pytacie, kiedy spadnie deszcz w Polsce. Prognozy opadów stają się jednak dramatyczne, bo większych opadów nie widać nawet do początku drugiej połowy września, a może i dłużej. Poziom wody w rzekach oraz wilgotności gleby zacznie spadać. Niebawem sięgnie nas kolejny antycyklon Patrycja, który będzie odpowiadał za warunki pogodowe. Czeka nas także wzrost temperatury miejscami do progu upału.

Fatalne prognozy opadów dla Polski. Prognozowane sumy do 12 września 2023

Kiedy spadnie deszcz w Polsce we wrześniu 2023, nadciąga antycyklon Patrycja

Obszar antycyklonu w układzie Omega w rejonie Polski szybko nie ustąpi. To oznacza brak opadów i burz w kolejnych dniach. Będzie przeważać słoneczna pogoda z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem, a okresami i miejscami z niemal bezchmurnym niebem. Temperatury również wzrosną, bo w wielu regionach zanotujemy maksymalnie do 25-29 st. C., a miejscami szczególnie w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady września nawet upał z temperaturą około 30-31 st. C.

Wyż Olenka słabnie. W rejon Polski dotrze antycyklon Patrycja. Prognozowany układ baryczny w Europie o godzinie 14:00, 6 września 2023

Antycyklon Patrycja sięgnie Polski, fatalne prognozy opadów we wrześniu 2023, kiedy spadnie deszcz

Patrycja w kolejnych dniach dotrze nad Kraje Bałtyckie oraz w pobliże Polski, a następnie będzie się utrzymywać nad wschodnią Europą. W ten sposób będzie nadal blokować zmianę pogody w naszym kraju, w tym dotarcie frontów atmosferycznych z opadami i burzami. Zamiast jesiennej deszczowej pogody, to będziemy nadal cieszyć się z uroków lata, ale bez nawałnic. To będzie wymarzona pogoda do aktywności na świeżym powietrzu, zaległego urlopu oraz wszelkich prac na zewnątrz.

Prognozowana anomalia ciśnienia w rejonie Polski za okres do 11 września 2023

Fatalne prognozy opadów dla Polski, antycyklon Patrycja zablokuje opady i burze wrzesień 2023

To co może jedynie martwić, to brak opadów, choć obecnie nie ma powodów do niepokoju. Wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej utrzymuje się na wysokim poziomie wahającym się od 50, do 90%. Gleba najwięcej wilgoci na tym poziomie ma na południu Polski, zwłaszcza w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej notowana 4 września 2023. Dane: Eumetsat - IMGW

Fatalne prognozy opadów deszczu w Polsce, poziom wilgotności gleby wrzesień 2023

Sytuacja zacznie się jednak zmieniać w kolejnych dniach wraz ze wzrostem temperatury i dalszym operowaniem słonecznej pogody stopniowo wysuszającej glebę. Średnia temperatura znacznie wzrośnie, bo około 14 września od początku miesiąca w skali całego kraju może być o około 3 st. C. powyżej normy klimatycznej. Nasuwa się więc pytanie, kiedy spadnie najbliższy deszcz w Polsce.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury w Polsce na przykładzie Krakowa do 20 września 2023

Antycyklon Patrycja sięgnie Polski, kiedy spadnie deszcz we wrześniu 2023

Większych zmian w pogodzie nie widać co najmniej do około 13 września. Dopiero od tego dnia lub w kolejnych pojawi się szansa na opady deszczu, ale raczej będą to opady przelotne występujące miejscami. Termin dokładnego załamania pogody w Polsce, w tym najbliższych opadów deszczu w konkretnych regionach jest jednak obecnie nadal kwestią otwartą.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Ten front koło 13 września będzie tylko chwilowy, po czym kolejny wyż rozpocznie wielodniowe panowanie na wschód od Polski. To nie będzie żadne załamanie pogody, tylko kilkunastogodzinne pogorszenie.

05 wrzesień 2023 - 20:32
Odpowiedz
Ela

Nareszcie jest ciepło, poprzednie miesiące to była porażka.

06 wrzesień 2023 - 06:34
Odpowiedz
Daw

Ja tam się cieszę ze słońca. Nie wiem kogo załamuje brak deszczu. Piękna jesień, a wilgotność gleby super. Wina rolników jak sucho mają. Karczujcie dalej wszystko i odwadniajcie pola...

06 wrzesień 2023 - 11:04
Odpowiedz