
Prognozy mrozu i śniegu do początku stycznia są fatalne. Zima wróci po rozbiciu wiru polarnego
Po chłodnym początku meteorologicznej zimy w pierwszej dekadzie grudnia, gdy mieliśmy całodobowy mróz i pokrywę śnieżną niemal w całej Polsce, nadszedł czas przeciągającej się odwilży i aktywnej cyrkulacji zachodniej ze zmienną pogodą z wichurami. Pytacie, kiedy zima wróci i czy będą śnieżyce z trwałą pokrywą śnieżną na nizinach? Najnowsze prognozy mrozu i śniegu, co najmniej do początku stycznia są fatalne, ale zima w tym sezonie jeszcze powinna wrócić do Polski. Nadzieja w rozbiciu wiru polarnego.
Aktywna cyrkulacja strefowa blokuje powrót zimy z całodobowym mrozem. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie do 26 grudnia 2023
Na aktualnej mapie barycznej Europy wyraźnie widać, że pozostaniemy w kolejnych dniach w zasięgu pola niżowego w którym będą się rozwijać nowe cyklony ze strefami frontowymi. Na stabilną pogodę nie możemy liczyć, tak samo jak na powrót zimy z mrozem i śniegiem i to mimo okresami pojawiających się opadów śniegu i krupy śnieżnej przy chwilowej wymianie mas powietrza.
Prognoza indeksu NAO do początku stycznia 2024
Co najmniej do końca roku pozostaniemy pod wpływem silnej cyrkulacji strefowej powodowanej przez aktywny Atlantyk, a tym samym nadal na trwalszą zimę nie ma szans poza górami. Sytuacja może się zmienić dopiero w trakcie stycznia. Obecnie wstępnie jest sygnalizowany spadek indeksu NAO będący wskaźnikiem aktywności Oscylacji Północnoatlantyckiej. Wówczas pojawi się szansa do trwalszej adwekcji chłodniejszego powietrza, co najmniej do wschodniej i środkowej Europy.
Prognozowana średnia temperatura w Polsce do 1 stycznia 2024
Prognozy opadów śniegu i mrozu, a tym samym zimy do początku stycznia w Polsce są więc nadal fatalne. Przewidywana średnia temperatura dobrze oddająca nasze faktyczne odczucie termiczne jednoznacznie wskazuje od Świąt powrót do typowej jesieni.
Prognoza wiru polarnego, 27 grudnia 2023
Mamy więc pewną sytuację braku zimy termicznej w Polsce co najmniej do początku stycznia. Jej powrót jest jednak możliwy w dalszej części sezonu zimowego, głównie z powodu dwóch ważnych zjawisk. Pierwsze z nich dotyczy ponownego wygaśnięcia i przyblokowania aktywności Atlantyku na którą jest szansa w trakcie stycznia. Drugim czynnikiem jest możliwe rozbicie wiru polarnego, ale nie nastąpi to wcześniej, jak dopiero w styczniu.
Prognozowane gwałtowne ocieplenie stratosferyczne mogące doprowadzić do rozbicia wiru polarnego, 5 stycznia 2024
Wir polarny bez większych zmian dotrwa do początku stycznia. Następnie prawdopodobnie dojdzie do gwałtownego ocieplenia stratosferycznego, które doprowadzi do jego rozbicia lub co najmniej znacznego osłabienia i zredukowania. Wówczas w terminie, od 1, do 5 tygodni następuje na ogół mocny atak zimy na północnej półkuli Ziemi, w zależności od regionu zejścia chłodnego powietrza między Ameryką Północną i Europą.
Prognoza zmian w wirze polarnym, 8 stycznia 2024
Mimo, że obecne prognozy sezonowe zapowiadają styczeń z wysoką dodatnią anomalią temperatury, to pamiętajmy, że na zmiany w przypadku rozbicia wiru polarnego i powrotu ujemnego indeksu NAO reagują ze znacznym opóźnieniem. Reasumując, obecnie możemy być spokojni bo powrotu całodobowego mrozu i śniegu do Polski nie będzie. Sytuacja w kierunku możliwych trwalszych podmuchów zimy może się najwcześniej pojawić dopiero w trakcie stycznia z możliwymi okresami nawrotów aż po marzec. O wszystkich istotnych zmianach będziemy informować z wyprzedzeniem.
Źródło: DobraPogoda24.pl