| |
Zagrożenie!
Zgniły wyż nad Polską. Do których regionów uśmiechnie się dziś 05.11 szczęście?

Zgniły wyż nad Polską. Do których regionów uśmiechnie się dziś 05.11 szczęście?

Polska znajduje się pod wpływem wyżu Zouchir przesuwającym się na wschód Europy. Powstał on w wilgotnej i chłodnej masie powietrza polarnomorskiego. W wyniku inwersji osiadania i braku większej cyrkulacji powietrza, doszło do jego „zgnicia”, czyli rozwinięcia się mgły i zamgleń oraz niskiego zachmurzenia warstwowego stratus.

Prognozowany układ baryczny we wtorek 06.11 o godz. 13:00

mapa synoptyczna zgniły wyż

Taki typ pogody jest bardzo nielubiany nie tylko przez mieszkańców, ale również przez synoptyków, gdyż tego typu zachmurzenie jest niezwykle trudne do przewidzenia. Ma to później odzwierciedlenie w rzeczywistych wskazaniach temperatur, które miejscami mogą znacznie się różnić od tych prognozowanych.

W takiej sytuacji warto skorzystać z prognoz modelu numerycznego UM ICM, który dość dobrze przewiduje niskie zachmurzenie podinwersyjne, ale i jemu zdarzają się sporadyczne wpadki pod tym względem. W przypadku zgniłego wyżu nie należy się opierać na prognozach zachmurzenia przez modele globalne, bowiem wypadają one najgorzej (w poprzednich latach niskie zachmurzenie często nie było uwzględniane w prognozach).

Zdjęcie satelitarne Polski o godz. 10:00, 5 listopada br.

Zdjęcie satelitarne zgniły wyż

Dziś 05.11 od południa w głąb kraju, będzie stopniowo napływać coraz cieplejsza i suchsza masa powietrza, ponadto w następnych kilkudziesięciu godzinach nieznacznie nasili się gradient baryczny powodujący ruszenie przepływu powietrza. To wszystko sprawi stopniowe zanikanie mgieł i zachmurzenia stratus od południa na północ kraju.

Prognoza UM ICM wskazuje, że zachmurzenie warstwowe do dzisiejszego zachodu Słońca nie zdoła jednak zaniknąć, głównie nad częścią woj. pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego oraz w warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Prognozowane położenie niskiego podinwersyjnego zachmurzenia do godz. 16:00, w poniedziałek 05.11

prognoza zgniły wyż

Najwyższej temperatury spodziewamy się dziś ponownie na Podkarpaciu, gdzie na południu województwa może osiągnąć nawet 22 st. C., a kto wie czy nas nie zaskoczy i będzie więcej!

Dane: DWD, Sat24, UM ICM


Komentarze
Ben Wwa

Niebo właśnie zaczyna się przecierać u mnie w Warszawie, pojawiło się słońce.

05 listopad 2018 - 13:45
Odpowiedz