| |
Zagrożenie!
W nocy 9/10.03 uderzy silny wiatr. Zabezpieczmy się przed wichurą

W nocy 9/10.03 uderzy silny wiatr. Zabezpieczmy się przed wichurą

Niemal tydzień temu wspominaliśmy, że w marcu wkroczymy w okres dynamicznej i zmiennej pogody. W minionych dniach to się potwierdziło, gdyż Polska co chwilę dostawała się w obszar zasięgu niżu z przelotnymi opadami, silnymi porywami wiatru, a nawet pierwszymi burzami w tym sezonie wiosennym.

W kolejnych godzinach nadal będą powstawać w obrębie prądu strumieniowego ośrodki niżowe na styku chłodnego powietrza z północy i cieplejszego znad Atlantyku. Na naszą uwagę w ciągu najbliższej doby 09/10.03 zasługuje niż Dragi. Jego centrum w południe znajdzie się dziś 09.03 nad południową Szwecją.

Wichura niż Dragi

W ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin przemieści się nad pogranicze Szwecji i Finlandii. W tym czasie przyniesie przelotne opady deszczu, a miejscami, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju również okresowo deszczu ze śniegiem. Ponadto zwiększy poziomy gradient ciśnienia, który spowoduje nasilenie wiatru z kierunków zachodnich. Miejscami niewykluczona jest również burza oraz towarzysząca jej szkwałowa linia wiatru (prognoza burzowa). 

Najnowsze prognozy przewidują najsilniejsze porywy wiatru nad morzem oraz w południowej połowie kraju, gdzie może osiągnąć 70-105 km/h! (na szczytach górskich więcej).

Prognozowany zasięg wichury o północy w nocy z 9 na 10 marca br. Model ECMWF

Wichura niż Dragi prognoza

Kolejna wichura czeka nas także w nocy z niedzieli na poniedziałek 10/11.03, gdy wiatr w południowych województwach może w porywach osiągnąć do 70-100 km/h (w górach więcej), ale jego zasięg będzie wtedy znacznie mniejszy.

Również najnowsze wydanie modelu ICM UM przewiduje najsilniejsze porywy wiatru w południowej połowie kraju.

Strefa silnego wiatru do godz. 22:00, 9 marca

Wichura Dragi prognoza

Strefa silnego wiatru do godz. 01:00, 10 marca

Prognoza Dragi

Strefa silnego wiatru do godz. 04:00, 10 marca

Wichura niż Dragi prognoza wiatru

Zabezpieczmy wszystkie luźne przedmioty na balkonach i tarasach, pozamykajmy okna i unikajmy parkowania samochodów pod drzewami. Warto również śledzić komunikaty meteorologiczne oraz bieżące dane radarowe.

Dane: ICM UW, ECMWF windy


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!