| |
Zagrożenie!
Prognoza wichury związanej z niżem Mortimer. Zapowiada się pracowity poniedziałek 30.09 dla strażaków

Prognoza wichury związanej z niżem Mortimer. Zapowiada się pracowity poniedziałek 30.09 dla strażaków

Nasze wcześniejsze prognozy nie uległy diametralnej zmianie. Jesteśmy dobę przed uderzeniem niżu Mortimer przechodzącego przez południowy Bałtyk. Aktualne prognozy nadal podtrzymują, że ciśnienie w jego centrum spadnie do około 982-984 hPa. W tym czasie na krańcach południowych Polski, ciśnienie zatrzyma się na około 1004 hPa. Poziomy gradient baryczny może więc wynieść lub przekroczyć 20 hPa.

Prognozowany obszar silnego wiatru oraz położenie centrum niżu Mortimer w poniedziałek 30.09 o godz. 11:00

Wichura niż Mortimer

Silny wiatr będzie wynikiem nie tylko różnicy ciśnienia, ale również obecności prądu strumieniowego nad południową Polską, a także miejscami rozwojem przelotnych opadów konwekcyjnych, a co tam idzie towarzyszących prądów zstępujących. To właśnie w ich rejonie należy się liczyć z najsilniejszymi porywami wiatru, do 70-100 km/h, lokalnie mogącymi przekroczyć tę wartość.

Prognozowane porywy wiatru do godz. 11:00, 30 września

Prognoza wichura Mortimer do godz. 11

Dynamicznemu przejściu ośrodka niżowego będą towarzyszyć opady deszczu, punktowo może również zagrzmieć. Wiatr w kraju zacznie się stopniowo nasilać już najbliższej nocy 29/30.09, ale nie będzie on jeszcze wtedy stanowił zagrożenia.

Prognozowane porywy wiatru do godz. 14:00, 30 września

Prognoza wichura Mortimer do godz. 14

Głównego uderzenia wichury spodziewamy w poniedziałek 30.09 przed południem na zachodzie i południowym zachodzie Polski, a w drugiej połowie dnia, także w całej południowej połowie kraju oraz miejscami w centrum.

Prognozowane porywy wiatru do godz. 17:00, 30 września

Prognoza wichura Mortimer do godz. 17

Późnym wieczorem silny wiatr zacznie słabnąć na wschodzie.

Prognozowane porywy wiatru do godz. 20:00, 30 września

Prognoza wichura Mortimer do godz. 20

Prognozowane porywy wiatru do godz. 23:00, 30 września

Prognoza wichura Mortimer do godz. 23

Już dziś 29.09 zabezpieczmy luźne przedmioty na balkonach i tarasach, unikajmy parkowania samochodów pod drzewami i banerami reklamowymi oraz ograniczmy przemieszczanie się poza domem w czasie wichury. Zwróćmy również uwagę na pojazdy z plandekami, gdyż mogę one stanowić bezpośrednie zagrożenie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!