| |
Zagrożenie!
Wrzesień zakończy się opadami i wichurą

Wrzesień zakończy się opadami i wichurą

Naszą uwagę od kilku dni kierujemy na najbliższy poniedziałek 30.09, gdy nad południowym Bałtykiem znajdzie się niż niosący opady oraz silne porywy wiatru. Jego dokładna trajektoria, a co za tym idzie powstały gradient ciśnienia nad Polską odpowiadający za siłę wiatru może jeszcze ulec korekcie, ale już dziś 27.09 prawdopodobieństwo wichury jest znaczne.

Prognozowane przemieszczenie strefy opadów i układu niżowego, od 28 września, do 1 października

Prognoza wichura 30 września

Aktualne dane wskazują na pojawienie się niżu nad Bałtykiem w poniedziałek w ciągu dnia. Ciśnienie w jego centrum może spaść do około 982-984 hPa. W tym czasie na krańcach południowych Polski ciśnienie wyniesie około 1002-1005 hPa. Gradient ciśnienia może więc wynieść nawet powyżej 20 hPa. Już to wystarczy do wiatru w porywach przekraczającego 75-85 km/h, a miejscami w przypadku pojawienia się liniowych struktur konwekcyjnych wiatr może osiągnąć nawet 90-100 km/h, w górach znacznie więcej. Ponadto w tym dniu nad południową Polską spodziewany jest prąd strumieniowy, który spotęguje rozwój niżu i ruch powietrza w atmosferze.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w poniedziałkowe 30.09 południe, według modelu ECMWF. Wizualizacja: Windy

Prognoza wichura 30 września 2019

Prognozy będziemy dla Państwa jeszcze weryfikować, dlatego przed uderzeniem wichury w stosownym czasie podamy szczegółową prognozę siły wiatru dla poszczególnych regionów. Zachęcamy do śledzenia naszych prognoz.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!