| |
Zagrożenie!
Nocna 02/03.10 fala na froncie. Umiarkowane opady deszczu (w Tatrach śniegu) na południowym wschodzie kraju

Nocna 02/03.10 fala na froncie. Umiarkowane opady deszczu (w Tatrach śniegu) na południowym wschodzie kraju

Nad Polską znajduje się dziś 02.10 strefa frontu atmosferycznego, rozdzielająca napływającą z północnego zachodu chłodną masę powietrza, od cieplejszej zalegającej na południowym wschodzie Polski. Na froncie zalega niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, a sam front ulega stopniowemu zafalowaniu.

Prognozowany układ baryczny w środę 02.10 o godz. 14:00

Mapa synoptyczna 2 października

W jego rejonie występują opady deszczu, które stopniowo do wieczora, będą się przesuwać na południowy wschód. Zanim rozpada się nad Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną, to w tej części kraju odczujemy dzisiaj jeszcze dość wysoką temperaturę, do około 20-24 st. C. W tym czasie na zachodzie i północnym – zachodzie Polski, będzie znacznie chłodniej, bo temperatura zatrzyma się na poziomie 10-11 st. C. Kontrast między najcieplejszym, a najchłodniejszym miejsce w kraju może wynieść nawet 14 st. C.

Prognozowany kontrast temperatury w Polsce o godz. 14:00, 2 października. Model INCA

Prognoza temperatura w Polsce

Na naszą uwagę zasługuje nocne 02/03.10 zafalowanie na froncie, które nad południowo wschodnie dzielnice Polski wejdzie znad Moraw i Słowacji. Wówczas rozpada się w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Podkarpaciu oraz częściowo na Lubelszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej. W Tatrach spodziewamy się opadów mokrego śniegu.

Prognozowana suma opadów do 3 października

Mapa prognoza sumy opadów deszczu

Strefa opadów do czwartkowego 03.10 poranka, będzie się stopniowo przesuwać na wschód w kierunku Podkarpacia i Lubelszczyzny, gdzie opady zanikną w ciągu dnia.

Prognozowana suma opadów na południowym wschodzie Polski, do 3 października

Mapa prognoza sumy opadów na Podkarpaciu

Prognozy wskazują, że we wspomnianych regionach w tym czasie spadnie przeważnie do 10-30 mm, lokalnie do 40 mm na m2 ziemi. Ponadto od jutra już w całym kraju chłodniej, do maks. 10-14 st. C.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!