| |
Zagrożenie!
Prognoza śniegu i mrozu do początku marca jest fatalna. Pogoda rozczaruje Polaków. Wiemy, czy wróci zima

Prognoza śniegu i mrozu do początku marca jest fatalna. Pogoda rozczaruje Polaków. Wiemy, czy wróci zima

Coraz częściej pytacie, co dalej z zimą, czy wróci mróz i śnieg i będą burze śnieżne? Najnowsze prognozy do końca lutego, a nawet początku marca rozczarują miłośników chłodniejszej pogody. Prawdziwa zima z całodobowym mrozem i trwalszą pokrywą śnieżną nie zamierza w tym czasie wrócić do Polski, mało tego, luty ma szansę stać się najcieplejszym lub znajdzie się w czołówce najcieplejszych w całej historii pomiarów. Rekord lutego sprzed 34 lat może być zagrożony.

Zima w drugiej połowie lutego rozczaruje Polaków. Prognozowana anomalia temperatury za najbliższy tydzień do 22 lutego 2024

Prognozy mrozu i śniegu do końca lutego 2024 i na początku marca są fatalne, zima rozczaruje Polaków

Wcześniejsze prognozy mówiące o stopniowym powrocie zimy do Polski w trakcie drugiej połowy lutego zupełnie się zmieniły i możemy powiedzieć, że nie sprawdzą się. Wygląda na to, że zachodzące obecnie zmiany w wirze polarnym odczujemy później, bo w najbliższych dniach nie przełożą się ze stratosfery na troposferę i nie wpłyną w naszych szerokościach geograficznych na pogodę. Zamiast silnego ochłodzenia będziemy mieć pogodę nadal z łagodnymi temperaturami odbiegającymi od normy, choć słaby i nieliczny mróz w nocy i o porankach miejscami będzie się zdarzać.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce i Europie, jaki może wystąpić między 19-21 lutego 2024

Najnowsze prognozy powrotu zimy do Polski w lutym 2024 są fatalne

Odczuwalnego ochłodzenia w całym kraju spodziewamy się między 18-19 lutego, gdy ponownie miejscami w nocy pojawi się w wielu regionach mróz szczególnie nad ranem, ale spadki temperatur będą słabe. Średnia dobowa temperatura nadal będzie znacznie powyżej normy, tym bardziej, że pojawią się kolejne cieplejsze dni szczególnie między około 23-26 lutego.

Prawdziwa zima w lutym nie wróci do Polski. Prognozowana anomalia temperatury za okres 22-29 lutego 2024

Prognozy mrozu i śniegu z powrotem zimy do końca lutego 2024 w Polsce są fatalne

Opadów śniegu w prognozach na kolejne dni lutego również pojawia się niewiele. Miejscami wystąpią przy wymianie mas powietrza w rejonach podgórskich i górskich, ponadto najbliższy śnieg popada w nocy na 20 lutego na wschodzie i północnym wschodzie kraju, ale zimy nadal z tego nie będzie. Generalnie w trakcie drugiej połowy lutego aż po początek marca nie widzimy obecnie szans na nastanie zimy z całodobowym mrozem i trwalszą pokrywą śnieżną na nizinach. Mogą się co najwyżej zdarzyć nieliczne zimowe incydenty, po których szybko nie będzie śladu. Prognozy średniej temperatury dobowej na kolejne dni lutego, wskazują w Polsce zamiast zimy, pogodę charakterystyczną dla przedwiośnia (temperatura dobowa do 5 st. C.) i termicznej wiosny (temperatura dobowa powyżej 5 st. C.).

Prognozy śniegu i mrozu w Polsce są fatalne. Przewidywana średnia dobowa temperatura do 25 lutego 2024

Fatalne prognozy śniegu i mrozu w Polsce, zima nie wróci do poczatku marca 2024

Niewiarygodna jest aktualna prognoza anomalii temperatury. Około 25 lutego liczona od początku miesiąca może być nawet o 5,8 st. C. powyżej normy. Jeśli zdołałaby się utrzymać w pobliżu tego poziomu do końca miesiąca, to niewykluczone jest pobicie rekordu najcieplejszego lutego w historii pomiarów w Polsce z 1990 roku. Wówczas anomalia średniej temperatury była o 5,6 st. C. powyżej normy.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 1 marca 2024

Fatalne prognozy zimy dla Polski do początku marca 2024

Prognozy braku powrotu zimy w Polsce potwierdzają długoterminowe wiązki prognostyczne z wyliczeniami średniej do końca lutego i sięgającej początku marca. Widać, że miejscami pojawi się rzadki mróz w nocy, a temperatury w dzień nadal będą wysokie jak na tę porę roku. Nie zabraknie kolejnych dni z temperaturami powyżej 8-15 st. C. Śnieg i deszcz ze śniegiem nawet jak miejscami zdoła popadać przy przejściu frontu, to nie przyniesie trwałej pokrywy śnieżnej. Prognozy zimy na kolejne dni są więc fatalne. Być może nieco częstsze epizody zimowe pojawią się w trakcie marca, co będzie mieć związek ze zmianami w wirze polarnym, ale obecnie jest za wcześnie na określenie dokładnego terminu.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!