| |
Zagrożenie!
Wstępna prognoza sezonu huraganów na Atlantyku

Wstępna prognoza sezonu huraganów na Atlantyku

Co roku przed rozpoczęciem sezonu huraganów na Atlantyku (od 1 czerwca, do 30 listopada), naukowcy publikują prognozy sezonowe. Wstępne prognozy opublikowali eksperci z Colorado State University (CSU). Przewidują oni najbliższy sezon poniżej średniej.

Głównym czynnikiem hamującym ma być aktywność słabego El Niño (ocieplenie wód na środkowym i wschodnim Pacyfiku w rejonach tropikalnych), które prawdopodobnie utrzyma się przez większość miesięcy letnich. W tym czasie tropikalne wody Atlantyku, gdzie tropikalne cyklony zazwyczaj się rozwijają i nasilają w potężne huragany, temperatura powierzchni morza (SST), będzie prawdopodobnie nieco niższa od wartości normalnych. W takiej sytuacji cyklony mają mniej energii do formowania i stopniowej intensyfikacji. Chłodniejsze wody oznaczają także bardziej stabilne i suche środowisko, które powstrzymuje rozwój zorganizowanych burz inicjujących nasilenie cyklonu.

Huragan Maria, 18 września 2018 roku. Dane: GOES-16, NOAA

Huragan Maria Atlantyk

Pierwsze miesiące 2019 roku upłynęły pod wpływem słabego El Niño w równikowym tropikalnym Pacyfiku. Pomimo słabszego zjawiska, CSU przewiduje, że obecność cieplejszych niż zwykle równikowych wód Pacyfiku nadal wpłynie na to, jak aktywny będzie sezon huraganów atlantyckich. Każdy epizod El Niño może być różny, w zależności od tego, jak wpływa na tropik, ale ten sezon huraganów atlantyckich będzie najprawdopodobniej naznaczony ponadprzeciętnymi dniami silnych wiatrów na wyższym poziomie i silniejszych wschodnich wiatrów na niższym poziomie. Ta dynamiczna konfiguracja atmosferyczna zwiększa pionowe uskoki wiatru (zmianę kierunku i prędkości wiatru wraz z wysokością w atmosferze) i tłumi rozwój burzy, na który negatywny wpływ będzie miała również bardziej stabilna atmosfera. Biorąc pod uwagę te warunki oceaniczno-atmosferyczne, prognoza CSU przewiduje w sezonie 13 sztormów tropikalnych, z których 5 stanie się huraganami, a 2 z nich osiągną przynajmniej kategorię 3 w skali Saffira-Simpsona.

Wpływ silnego El Nino na sezon huraganów na Atlantyku

Silne El Nino wpływ na huragany Atlantyk

Zespół meteorologiczny oparł swoje prognozy na modelu statystycznym, a także na nowym modelu, który wykorzystuje kombinację informacji statystycznych i prognoz z modelu dynamicznego. Oba te modele korzystają z 40 letnich danych historycznych i uwzględniają obecne warunki, w tym temperaturę powierzchni Atlantyku, ciśnienie na poziomie morza, poziomy pionowego ścinania wiatru, El Niño i inne czynniki.

Wpływ neutralnego El Nino na sezon huraganów na Atlantyku

Wpływ El Nino na sezon huraganów na Atlantyku

Z kolei według czołowego naukowca Phila Klotzbacha, nadchodzący sezon ma pewne cechy charakterystyczne dla sezonów 1969, 1987, 1991, 2002 i 2009. Klotzbach spodziewa się również, że aktywność huraganów wyniesie 75% normy, podczas gdy w 2018 r. aktywność huraganów sięgała 120%.

Dane: CSU, NOAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!