| |
Zagrożenie!
W nowym tygodniu ryzyko ekstremalnie silnych burz!

W nowym tygodniu ryzyko ekstremalnie silnych burz!

Przed nami główna fala czerwcowego ocieplenia. Od jutra 10.06 ponownie będziemy notować miejscami w kraju temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C.

Prognozowana temperatura w środę, 12 czerwca br. o godz. 15:00

Prognoza upał czerwiec

Strumień zwrotnikowego powietrza do Polski zaciągnie niż z rejonu Wysp Brytyjskich, ponadto w pobliżu pogranicza polsko-niemiecko-czeskiego spodziewane są płytkie ośrodki niżowe przemieszczające się na północ. To właśnie w ich rejonie może dojść do powstania ekstremalnie silnych burz.

Prognozowany układ baryczny w poniedziałek, 10 czerwca o godz. 14:00. Na uwagę zasługuje płytki niż z wyraźną linią zbieżności. Na tym obszarze dojdzie do inicjacji burz w rejonie wschodnich Niemiec i zachodniej Polski

Mapa synoptyczna 10 czerwca

Wstępne wyliczenia numeryczne wskazują, że napływające powietrze, będzie się charakteryzować skrajną chwiejnością. Niewykluczone, że CAPE może przekroczyć 2500-3000 J/kg, a to w naszych szerokościach geograficznych zdarza się niezwykle rzadko.

Prognoza CAPE o godz. 20:00, 10 czerwca br.

Prognoza ryzyka burz

Jeśli warunki termodynamiczne pokryją się z odpowiednimi warunkami kinematycznymi, to istnieje spore ryzyko powstania rozległego układu burzowego, w tym również z wbudowanymi superkomórkami. Wówczas należy się spodziewać przejścia silnych burz z ulewnymi opadami deszczu, dużego gradu, a także silnego wiatru z prawdopodobnych liniowym układem szkwałowym (być może w formie bow echo). W skrajnym przypadku istnieje ryzyko zejścia silniejszej trąby powietrznej.

Na naszą uwagę zasługują już jutro 10.06 godziny późno popołudniowe i wieczorne we wschodnich Niemczech i zachodniej Polsce, gdzie istnieje ryzyko silnych burz. W kolejnych dniach również miejscami mogą pojawiać się ekstremalne burze, szczególnie na zachodzie i północy kraju (ale nie tylko) o czym będziemy informować w codziennej analizie prawdopodobieństwa burzowego, dlatego zachęcamy do jej sprawdzania.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!