| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na Wielkanoc i Lany Poniedziałek

Prognoza pogody na Wielkanoc i Lany Poniedziałek

Przed nami okres świąteczny, dlatego warto dokładnie sprawdzić czekające nas warunki pogodowe.

31 marca, Wielka Sobota

W tym dniu na przeważającym obszarze kraju będzie przeważać zachmurzenie duże. Początkowo większe przejaśnienia wystąpią na środkowym i wschodnim Pomorzu, Podlasiu, a także okresowo w dzielnicach południowo-wschodnich, gdzie spodziewamy się najwyższej temperatury. Z upływem dnia z południa w głąb kraju, będzie się przemieszczać strefa przelotnych opadów deszczu. Do wieczora rozpada się w województwach zachodnich, środkowych, a także częściowo wschodnich i północnych. Najmniej opadów w tym czasie wystąpi na południu i południowym-wschodzie kraju. Tutaj pojawią się okresowo przejaśnienia, a także adwekcja ciepłego powietrza, dzięki temu temperatura wzrośnie do około 11/16 st. C., zwłaszcza na obszarze od Lubelszczyzny przez Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę, Opolszczyznę, Górny Śląsk oraz częściowo Dolny Śląsk. Niewykluczone, że lokalnie w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku temperatura wzrośnie do 17/18 st. C. Na pozostałym obszarze kraju temp. maks. do 3/11 st. C. (najchłodniej na Wybrzeżu). Możliwe, że późnym popołudniem lub wieczorem lokalnie zagrzmi.

Wielkanoc, 1 kwietnia

Niestety, pogoda w Wielkanoc nie będzie nas rozpieszczać. Na warunki atmosferyczne wpłynie ośrodek niżowy z centrum w rejonie Zatoki Gdańskiej. Zachmurzenie na ogół będzie duże i całkowite, a przejaśnienia pod wieczór pojawią się tylko miejscami na południowym-zachodzie kraju. W woj. wschodnich, północno-wschodnich, południowo-wschodnich, a także na Wybrzeżu oraz miejscami w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i mazowieckim przez większą część dnia będą możliwe opady deszczu o charakterze ciągłym. Lokalnie na Pomorzu Zachodnim oraz w rejonie Podhala wystąpią również opady deszczu ze śniegiem, a w Tatrach śniegu. Temperatura maksymalna, od 2/3 st. na Pomorzu Zachodnim oraz w rejonach podgórskich przez 4/7 st. na przeważającym obszarze kraju, do 8/12 st. miejscami na wschodzie i północnym-wschodzie Polski (najwyższa na krańcach wschodnich Lubelszczyzny i Podlasia). Na naszą uwagę zasługuje również wiatr, który z upływem dnia zacznie się nasilać od zachodu. Najpierw obejmie on woj. zachodnie i południowo-zachodnie, a w drugiej części dnia i wieczorem zacznie się przesuwać w głąb kraju. Silnie powieje również w nocy z niedzieli na poniedziałek 1/2.04. Porywy zachodniego i północno-zachodniego wiatru mogą osiągać na ogół do 70 km/h.

Pogoda Wielkanoc

Lany Poniedziałek, 2 kwietnia

W drugi dzień świąt po odsunięciu się ośrodka niżowego pogoda zacznie się stopniowo poprawiać, szczególnie w dzielnicach zachodnich, środkowych, południowych i północnych. Do wieczora powinno się wypogodzić niemal w całym kraju. Wyjątkiem będą dzielnice wschodnie i północno-wschodnie, gdzie początkowo będą jeszcze możliwe zanikające opady, w tym śniegu i deszczu ze śniegiem. Za niżem z północnego-zachodu napłynie przejściowo chłodniejsza masa powietrza, dlatego spodziewamy się temperatury maksymalnej, od 3/4 st. na północy i północnym-wschodzie, 5/7 w centrum, do 8/11 st. w dzielnicach południowych.

Po świętach w kolejnych dniach 1 dekady kwietnia, zgodnie z poprzednią prognozą długoterminową czekają nas prawdopodobnie pierwsze w tym sezonie „20-stki”, ale o tym więcej w najnowszej prognozie długoterminowej, którą wydamy w najbliższą niedzielę, 1 kwietnia.


Komentarze
Lucas wawa

Przypuszczam jednak, że w nocy 01/02.04 i w poniedziałek 02.04 możemy mieć więcej miejsc z przelotnymi opadami mieszanymi, śniegu, czy krupy. No i zanim ociepli się do poz. bliżej +20°C (za dnia) ok. 04-05.04, to w obie noce (między 01.04 a 03.04) w pogodniejszej części Polski zanotujemy jeszcze przymrozki. Generalnie jednak czeka nas po Świętach Wielkanocnych zmiana, którą można potraktować jako preludium pory ciepłej 2018 r.:-)

30 marzec 2018 - 23:31
Odpowiedz
Ben Wwa

Moim zdaniem, w kontekście prognoz na najbliższy okres, przy analizie ewolucji naszego klimatu nie jest najciekawsze to, że dni świąt wielkanocnych mają być zimne i brzydkie, gdyż w przeszłości taka niemal zimowa aura na początku kwietnia była normalna i częsta. Znacznie ciekawsze może być to, co będzie później - czy faktycznie (jak to zapowiadają modele) nastąpi po świętach dłuższy okres pogody ponadnormalnie ciepłej i suchej, jako rodzaj "reakcji" na zimny marzec. Znając tendencję klimatyczną, nie byłbym tym zbytnio zaskoczony (także biorąc pod uwagę to, że ubiegłoroczny kwiecień był chłodny).

31 marzec 2018 - 07:35
Odpowiedz
Grzes

Wesołych Świąt i samych trafnych prognoz pogody dla całej redakcji DP24🐣

01 kwiecień 2018 - 09:09
Odpowiedz