| |
Zagrożenie!
Angela i Donald sterują pogodą w Europie. Co nas czeka w ten weekend 11-13.01?

Angela i Donald sterują pogodą w Europie. Co nas czeka w ten weekend 11-13.01?

Przed nami kolejna istotna zmiana w pogodzie, którą warto szerzej omówić. Na warunki atmosferyczne w ciągu najbliższej doby 11/12.01 wpłynie ciepły front atmosferyczny za którym podąża front chłodny, a następnie na wschodnią Polską zrównają się już jako front okluzji.

Prognozowany układ baryczny w sobotę 12.01 o godz. 13:00

Mapa synoptyczna Angela Donald

Wspomniany front będzie związany z niżem nazwanym Donald, którego centrum jutro 12.01 w południe znajdzie się nad północno-wschodnią Finlandią.

Dziś 11.01 strefa frontowa około południa wkroczyła nad dzielnice północno-zachodnie kraju, gdzie przynosi opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. W kolejnych godzinach będzie się stopniowo przesuwać w głąb Polski na południowy-wschód, obejmując do wieczora obszar, od Podlasia przez centrum po Dolny Śląsk. W nocy z piątku na sobotę 11/12.01 front dotrze nad pozostałe wschodnie, południowe i południowo-wschodnie dzielnice kraju, gdzie będzie padał głównie śnieg.

Prognozowane przemieszczenie strefy i rodzaju opadów, od piątkowego 11.01 południa, do poniedziałkowego 13.01 poranka

Prognoza opadów mapa

W sobotę 12.01 w ciągu dnia również są spodziewane opady, ale będą one słabsze. We wschodniej połowie kraju gdzieniegdzie popada chwilami śnieg, a w zachodniej głównie deszcz i miejscami deszcz ze śniegiem.

Prognozowana suma opadów śniegu do niedzielnego 13.01 wieczora

Prognoza sumy opadów śniegu styczeń

W nocy z soboty na niedzielę 12/13.01 ponownie przez cały kraj przewędruje kolejny front atmosferyczny niosący opady deszczu, na wschodzie i południowym-wschodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. W niedzielę 13.01 również w wielu regionach kraju popada deszcz, a na wschodzie i południowym-wschodzie miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg.

Do niedzielnego 13.01 wieczora na wschodzie, południu i południowym-wschodzie kraju spadnie od 3, do 15 cm śniegu, a lokalnie w regionach podgórskich nawet 15-20 cm. W tych regionach utrzymają się zatem warunki zimowe, mimo spodziewanego wzrostu temperatury do poziomu "przez 0 st. C." Na pozostałym obszarze będą dominować opady deszczu, miejscami okresowo deszczu ze śniegiem. Uwaga kierowcy, drogi miejscami będą bardzo śliskie.

P.S. O nadawaniu imion układom barycznym, przeczytacie więcej w zakładce Mapa baryczna


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!