| |
Zagrożenie!

Czy zostaną pobite rekordy temperatur czerwcowych w Polsce?

Prognozy długoterminowe od pewnego czasu wskazują na możliwy napływ powietrza zwrotnikowego, które miałoby się wedrzeć do Polski na kilkadziesiąt godzin pod koniec czerwca. Jeśli spojrzymy na najnowsze wyliczenia, to zauważymy, że niemal wszystkie wiązki modelu Ensembles są zgodne, co oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo sprawdzenia się prognozy. Pozostaje odpowiedź na pytanie, jaka będzie skala wzrostu temperatury, zwłaszcza między 28 czerwca, a 1 lipca?

Prognoza długoterminowa wiązki ensembles

Taki napływ powietrza ma być możliwy dzięki pojawieniu się pola obniżonego ciśnienia z kilkoma ośrodkami niżowymi nad zachodnią Europą. W tym czasie od Polski przez basen Morza Śródziemnego po północno-zachodnią Afrykę ma się rozciągać słabnący klin wyżowy. Dzięki takiemu rozkładowi układu barycznego, do środkowej Europy trafi powietrze wprost z Afryki.

Układ baryczny w Europie

Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy, to istnieje sporo prawdopodobieństwo pobicia lokalnych temperatur maksymalnych zanotowanych w czerwcu na terenie Polski.

Wstępne wyliczenia na 29 czerwca br.

Prognoza temperatura maksymalna

Wstępna wyliczenia na 30 czerwca br.

Temperatura maksymalna 30 czerwca 2017

O pobicie ogólnokrajowego rekordu będzie jednak trudniej, gdyż wynosi on 38 st. C. Został zanotowany 27 czerwca we Wrocławiu w 1935 roku. Współczesny rekord pochodzi z 21 czerwca 2000 roku, gdy w Cebrze zanotowano 37.2 st. C. Wszystko ostatecznie zależy jednak od wielkości zachmurzenia oraz faktycznego ułożenia pola barycznego nad Europą, bowiem to ono zdecyduje jak duża fala ciepła napłynie. 


Komentarze
Agata Skarbek

Oby nie

24 czerwiec 2017 - 11:58
Odpowiedz
Obserwatorr

Będzie, będzie zabawa, będzie się działo :) Czas podkręcić lodówkę.

24 czerwiec 2017 - 12:07
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Nie chcę. ....Inaczej siedzieć w domciu inaczej pracować. ...Będzie tragedia😰

24 czerwiec 2017 - 12:30
Odpowiedz
Daniel Kaczyński

Dwa dni, a potem znowu chłodniej i morko?

24 czerwiec 2017 - 12:41
Odpowiedz
DobraPogoda24

Na to obecnie wygląda. Czas pokaże, warto obserwować aktualizacje http://dobrapogoda24.pl/numeryczna-prognoza-pogody

24 czerwiec 2017 - 13:51
Odpowiedz