| |
Zagrożenie!
Nadciąga ulewa. Najwięcej deszczu do wtorku 24.12 spadnie na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Na Podhalu oraz w Bieszczadach atak zimy

Nadciąga ulewa. Najwięcej deszczu do wtorku 24.12 spadnie na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Na Podhalu oraz w Bieszczadach atak zimy

Pogoda w najbliższych dniach przestanie nas rozpieszczać. O ciepłych i pogodnych dniach, będziemy musieli zapomnieć, aby się przestawić na chłodniejsze dni z częstszymi opadami. Już minionej nocy, z południa wkroczył niż do Polski z dawno niewidzianą strefą opadów deszczu. Dziś opady stopniowo zanikają na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Przed nami główna strefa zapowiadanej ulewy. Już najbliższej nocy 22/23.12 z południa do Polski zacznie nadciągać obszar opadów deszczu związany z niżem genueńskim przesuwającym się znad Adriatyku przez Węgry, Rumunię po zachodnią Ukrainę. Strefa opadów związana ze wspomnianym niżem Ailton, będzie w tym czasie przynosić umiarkowane i intensywne opady deszczu, w rejonach podgórskich Małopolski, Podkarpacia i woj. śląskiego przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Położenie niżu i kierunek przemieszczania opadów. 22 grudnia, godz. 12:10

Pogoda prognoza ulewy do 24 grudnia

Do poniedziałkowego 23.12 poranka rozpada się w woj. małopolskim, śląskim oraz częściowo podkarpackim i świętokrzyskim. Atakiem zimy rozpocznie się dzień na Podhalu, a w ciągu dnia strefa opadów, będzie się przemieszczać w głąb Polski na północ i północny wschód.

Prognozowane położenie niżu Ailton w poniedziałek 23.12 o godz. 13:00

Pogoda ulewa prognoza opadów niż

Do wieczora rozpada się od Mazowsza i częściowo Podlasia przez Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę. Miejscami popada również w woj. łódzkim i dolnośląskim. W nocy z poniedziałku na wtorek 23/24.12 nadal będzie padać na wschodzie i południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na obszarze, od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Podkarpacie, Małopolskę i Ziemie Świętokrzyską.

Prognozowane przemieszczenie ulewy, między 22, a 24 grudnia

Pogoda ulewa prognoza opadów animacja

Dopiero we wtorek 24.12, a więc w Wigilię, obszar opadów z upływem dnia będzie się stopniowo przesuwał za naszą wschodnią granicę. Wieczorem opady powinny w woj. wschodnich zanikać.

Do tego czasu spadnie sporo deszczu. Najnowsze prognozy wskazują na sumy opadów sięgające nawet 20-66 mm. Miejscami zostanie więc osiągnięta grudniowa norma miesięczna opadów, a lokalnie niewykluczone, że suma opadów zbliży się do dwukrotnej normy opadów!

Prognozowana suma opadów do wtorkowego 24.12 późnego wieczora. Model ICON

Pogoda ulewa prognoza opadów mapa

Prognoza sumy opadów do wtorkowego 24.12 wieczora, według modelu ECMWF

Pogoda prognoza grudniowej ulewy

Ponadto na Podhalu oraz w Bieszczadach, w tym czasie może spaść od 20, do nawet 50 cm śniegu! Na początku część śniegu ulegnie stopnieniu, ale wygląda na to, że w tych regionach Polski, będzie można spędzić Wigilię i święta w iście zimowych warunkach.

Prognozowana suma opadów śniegu w Małopolsce, do 24 grudnia

Pogoda Atak zimy na Podhalu oraz w Tatrach

Prognozowana suma opadów śniegu w Bieszczadach, do 24 grudnia

Pogoda grudniowy atak zimy w Bieszczadach

DobraPogoda24, Dane radarowe RainViewer


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!