| |
Zagrożenie!
Napływa arktyczna masa powietrza. W nocy 30/31.10 możliwe przymrozki

Napływa arktyczna masa powietrza. W nocy 30/31.10 możliwe przymrozki

Kilka dni temu zapowiadaliśmy, że pod koniec miesiąca pojawi się większe, ale krótkotrwałe ochłodzenie. Jego przyczyną jest niż Herwart, który pod odsunięciu się od Polski, zaciąga zimną masę powietrza wprost z Arktyki. Jednoznacznie to wynika z trajektorii wstecznych obliczanych przez model Hysplit.

Trajektoria wsteczna masy powietrza 30.10

To oznacza, że dziś 30.10 nie tylko w górach, ale także miejscami na nizinach, będą możliwe przelotne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Tymczasem w nocy, gdy lokalne opady konwekcyjne zaczną zanikać, w ich miejsce pojawi się sporo przejaśnień i rozpogodzeń. I to właśnie w tych regionach, będzie największe prawdopodobieństwo spadku temperatur poniżej 0.

Najnowsze prognozy wskazują, że największe ryzyko temperatury minimalnej na poziomie -3/1 st. C. i to na standardowej wysokości 2m, będzie w centrum, na południu i południowym-wschodzie kraju. W rejonach podgórskich spadek temperatury zapowiada się o kilka stopni większy.

W tej sytuacji przymrozki przy gruncie obejmą jeszcze większą część kraju. Poniżej prognozowany zasięg ujemnej temperatury według modelu ICM UM, we wtorek 31.10 o godz. 04:00

Temperatura przy gruncie


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!