| |
Zagrożenie!
Po gorącym piątku 26.04 wkroczy ochłodzenie. Miejscami popada i zagrzmi

Po gorącym piątku 26.04 wkroczy ochłodzenie. Miejscami popada i zagrzmi

Do Polski dotarło zapowiadane ciepłe powietrze, które wraz z operacją słoneczną i efektem fenowym winduje temperaturę. Wczoraj 25.04 m.in. w Lęborku, Słubicach, Tarnowie i Wrocławiu zanotowano na stacjach meteorologicznych równo 26 st. C. Apogeum ocieplenia czeka nas dziś 26.04, gdy na przeważającym obszarze kraju zanotujemy 27-28 st. C., a miejscami nawet 29, być może lokalnie 30 st. C!

Prognozowana anomalia powietrza o godz. 20:00 na wysokości 1.5 km (850 hPa)

Prognoza anomalia powietrza

Adwekcja ciepłego powietrza nie potrwa długo, bowiem już dziś pod wieczór od zachodu zaczniemy się dostawać pod wpływ niżu z chłodnym frontem atmosferycznym znad Niemiec.

Prognozowany układ baryczny w piątek 26 kwietnia o godz. 14:00

Mapa synoptyczna 26 kwietnia

W ciągu nocy 26/27.04 wkroczy nad zachodnią część kraju przynosząc opady deszczu (szczególnie na obszarze od Dolnego Śląska przez Ziemie Lubuską po Pomorze Zachodnie i część Wielkopolski), chłodniejszą masę powietrza i miejscami również burze (sprawdź prognozę prawdopodobieństwa).

Prognozowane wypieranie ciepłej masy powietrza i adwekcja chłodnego, między 26 kwietnia, a 1 maja

Prognoza adwekcja powietrza

W sobotę 27.04 w ciągu dnia proces wypierania ciepłej masy powietrza będzie kontynuowany, tylko jeszcze na wschodzie, a zwłaszcza na północnym-wschodzie kraju zanotujemy 24-27 st. C. Ponadto miejscami popada i lokalnie zagrzmi, głównie we wschodnich regionach kraju.

Wstępna prognoza sumy opadów do końca kwietnia według modelu GFS

Wstępna prognoza sumy opadów

Wstępna prognoza sumy opadów do końca kwietnia według modelu ECMWF

Wstępna prognoza sumy opadów kwiecień

Wiele wskazuje na to, że w kilku regionach kraju w najbliższych dniach wreszcie solidnie popada, zwłaszcza w regionach południowych. Poniżej wstępne prognozy sumy opadów do końca kwietnia. Prognozy będziemy weryfikować i informować na bieżąco.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!