| |
Zagrożenie!
W jaki sposób dojdzie do powrotu warunków zimowych?

W jaki sposób dojdzie do powrotu warunków zimowych?

Przed nami zapowiadany powrót warunków zimowych. Aby do niego doszło muszą zajść zmiany w polu barycznym, dlatego prześledźmy ten proces.

Dla wielu z nas prawdziwe oblicze zimy oznacza nie tylko ujemną temperaturę, ale również opady śniegu. Do wystąpienia tych atrybutów chłodniejszej pory roku potrzebne jest zgranie dwóch podstawowych czynników pogodowych. Pierwszym jest adwekcja zimnej masy powietrza, gdyż w innym przypadku zamiast śniegu mielibyśmy opady deszczu. Chłód do Polski skieruje rozwijający się wyż IRENAUS z centrum nad Skandynawią. W najbliższych dniach z północnego-wschodu wleje się ono w głąb kraju.

Prognozowany układ baryczny w piątek, 16 marca o godz. 13:00

Mapa synoptyczna 16 marca

Sama obecność chłodniejszego powietrza jednak nie wystarczy do wystąpienia opadów śniegu. Potrzebny jest drugi czynnik, czyli cieplejszy sektor powietrza bardzo zasobny w wilgoć. I tu warto wspomnieć o basenie Morza Śródziemnego, gdzie rozwinie się płytki ośrodek niżowy wędrujący na północny-wschód w kierunku Polski i Ukrainy. Będziemy mieć zatem klasyczny przykład na pojawienie się i okresowe utrzymanie warunków zimowych w Polsce. Pytaniem otwartym pozostaje obszar zetknięcia się ciepłego powietrza z południa i zimnego z północny, bowiem na tym obszarze w strefie frontowej należy oczekiwać najbardziej intensywnych opadów śniegu, a na południe od niego początkowo deszczu ze względu na zaleganie cieplejszego powietrza.

Schemat wystąpienia opadów śniegu w Polsce, 16 marca br. Opis naniesiony na zdjęcie satelitarne z 15 marca br. z godz. 09:15.

Schemat powstania i wystąpienia opadów śniegu w Polsce 16 marca

Aktualne dane wskazują, że w piątek 16.03 w ciągu dnia, deszcz rozpada się na Podkarpaciu, Górnym Śląsku oraz w Małopolsce. Na północ od tych regionów mają przeważać intensywne opady śniegu, miejscami początkowo deszczu ze śniegiem. Do wieczora najbardziej intensywnych opadów śniegu spodziewamy się od Lubelszczyzny przez południową połowę Mazowsza, Ziemie Łódzką po Dolny Śląsk (zwłaszcza na południe od czerwonej linii na powyższym zdjęciu satelitarnym). Na tym obszarze do końca dnia powinno spaść, od co najmniej 2 do 11 cm!

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do godz. 10:00, w sobotę 17 marca. Model GFS

Prognoza opadów śniegu 16-17 marca

Dopiero w nocy z piątku na sobotę 16/17.03 wraz z postępującym ochłodzeniem, opady deszczu na południowym-wschodzie kraju zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg, ale będą to opady coraz słabsze.

Prognozowany rodzaj i zasięg strefy opadów, od godz. 19:00, do 22:00, 16 marca. Model ICM UM

Prognoza opadów 16 marca

W sobotę 17.03 strefa główna opadów śniegu przesunie się nad pogranicze Ukrainy i Białorusi, a w Polsce opady będą stopniowo zanikać i słabnąć. Na naszą uwagę zasługuje później nowy ośrodek niżowy, który podeśle opady śniegu w nocy z soboty na niedzielę 17/18.03. To właśnie on będzie odpowiedzialny za intensywne opady śniegu na południowym-wschodzie kraju, szczególnie na Podkarpaciu. Opady z nim związane będą kontynuowane również w niedzielę 18.03. Najbardziej wiarygodną prognozę pokrywy śnieżnej dla tej części kraju przedstawimy kilkanaście godzin wcześniej przed ich rozpoczęciem.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!