| |
Zagrożenie!
Ostatnie dni kwietnia będą odrabiać straty. Miejscami spadnie ponad 50 litrów wody na m2 ziemi

Ostatnie dni kwietnia będą odrabiać straty. Miejscami spadnie ponad 50 litrów wody na m2 ziemi

Za nami najcieplejszy dzień od początku roku 2019. Wczoraj 26.04 na stacji IMGW w Tarnowie zanotowano maksymalnie 29.6 st. C. Nie był to jednak dzień, gdy trudno było nam znieść wysoką temperaturę. Z uwagi na chwilami silny wiatr i dość niską wilgotność względną, temperatura odczuwalna na południu kraju w wielu miejscach była znacznie niższa.

Poniżej zestawienie temperatury maksymalnej (27.2 st. C.) i odczuwalnej zanotowanej na naszej stacji w Rzeszowie, od godz. 08:00, do godz. 20:00, 26 kwietnia br.

Pogoda temperatura w Rzeszowie

Dziś 27.04 po wkroczeniu chłodnego frontu na przeważającym obszarze kraju odczuwamy ochłodzenie, jedynie na wschodzie i północnym-wschodzie zalega jeszcze ustępująca ciepła masa powietrza.

W kolejnych kilkudziesięciu godzinach powstanie kolejny górny ośrodek niskiego ciśnienia, który wraz z zalegającym frontem atmosferycznym przyniesie oczekiwaną umiarkowaną i chwilami intensywną falę opadów deszczu. Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy numeryczne, to miejscami do końca kwietnia spadnie nawet 30-60 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Prognozowana suma opadów do końca kwietnia według modelu GFS

Prognoza opady deszczu kwiecień

Prognozy różnią się obecnie zasięgiem i sumą opadów w poszczególnych regionach, ale na ogół są zgodne, że w ostatnich dniach kwietnia najwięcej deszczu spadnie w południowej połowie kraju.

Prognozowana suma opadów do końca kwietnia według modelu ECMWF

Prognoza suma opadów kwiecień

Aktualne prognozy nie wskazują, aby w najbliższych dniach wystąpiły duże opady deszczu w Wielkopolsce oraz na Kujawach, gdzie sytuacja na obszarach rolniczych jest bardzo trudna.

Lokalnie w tym czasie nie można również wykluczyć burz (prognoza prawdopodobieństwa). Prognozy będziemy analizować na bieżąco.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!