| |
Zagrożenie!

Do Polski wraca: upał, silne burze i pył saharyjski

Zgodnie z zapowiedzią, nasz kraj znajduje się obecnie pomiędzy wyżem znad Rosji, a zatoką z pofalowanym frontem rozciągającym się od Morza Północnego przez Bałtyk po Hiszpanię.

Prognozowany układ baryczny, 9 sierpnia br.

Mapa synoptyczna 9 sierpnia

Takie rozmieszczenie układu barycznego ponownie spowoduje skierowanie do Polski ciepłej masy powietrza z południa Europy. To oznacza, że na kilka dni, zwłaszcza w centrum, na wschód, południe i południowy-wschód kraju powróci upał. Już dziś 09.08 w woj. mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lokalnie lubelskim temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C.

Napływająca masa powietrza będzie jednak niestabilna, dlatego wraz ze strefą frontową spowoduje inicjacje niebezpiecznych burz, niosących liczne wyładowania, ulewy, opady gradu oraz bardzo silne porywy wiatru.

Dane prognostyczne wskazują, że przejściowo do środkowej Europy napłynie również pył saharyjski. Po opadach deszczu może być miejscami widoczny, szczególnie na karoseriach samochodów.

Zapylenie atmosfery od południowej Europy przez Węgry po południową Polskę. Zdjęcie satelitarne z 9 sierpnia br., godz. 06:30.

Widoczne zapylenie atmosfery

Prognozowana obecność pyłu saharyjskiego nad Polską, 10 sierpnia br.

Mapa pył saharyjski, 10 sierpnia

Najbliższe silne zjawiska czekają nas już dziś wieczorem oraz w nocy ze środy na czwartek 9/10.08, gdy znad Czech lub południowo-wschodnich Niemiec wkroczy ośrodek niżowy rozwijający się na fali frontowej. Z upływem nocy będzie się kierował z zachodu i południowego-zachodu przez centrum na północny-wschód kraju. W tym czasie po zewnętrznych stronach obszaru frontowego będzie się zwiększał kontrast termiczny wynikający z napływu chłodnego powietrza znad Bałtyku i ciepłego po prawej stronie frontu z południa Europy.

W kolejnych dniach spodziewamy się utrzymania kontrastu termicznego, bowiem front oddzielający od siebie dwie masy powietrza wciąż będzie zalegał nad naszym krajem przyczyniając się do powstania burz. Zalecamy więc codzienne sprawdzanie naszych prognoz prawdopodobieństwa burzowego, bieżących danych satelitarnych, radarowych oraz z detektorów wyładowań.

Gorąca masa powietrza najdłużej utrzyma się na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Aktualne prognozy wskazują, że wyparcie upalnego powietrza na wschód z tej części Polski nastąpi dopiero w sobotę 12.08 po południu lub wieczorem.


Komentarze
Zosia Szaflarska

Pył może przeszkodzić w widoczności Perseidów?

09 sierpień 2017 - 09:19
Odpowiedz
DobraPogoda24

Nie, aż tak to nie :) Ale może w najbliższych dniach spaść z deszczem i zabrudzić np. karoserie samochodów.

09 sierpień 2017 - 09:21
Odpowiedz
Piotr Głuszkowski

Nie sadze zeby to sie sprawdzilo model gfs sugeruje co innego

09 sierpień 2017 - 18:40
Odpowiedz
DobraPogoda24

Co się nie sprawdzi? :)

09 sierpień 2017 - 18:42
Odpowiedz
Piotr Głuszkowski

Ostatnia aktualizacja modelu to sugeruje

09 sierpień 2017 - 18:45
Odpowiedz
DobraPogoda24

Piotr Głuszkowski a co konkretnie zobaczyłeś w tej ostatniej aktualizacji? Cała prawda o aktualizacjach jest tutaj http://dobrapogoda24.pl/numeryczna-prognoza-pogody. Zależy, która wiązka została użyta w danej odsłonie.

09 sierpień 2017 - 18:49
Odpowiedz