| |
Zagrożenie!

Przed nami krótkotrwałe ocieplenie, a około 12 września możliwa kolejna ulewa

Nasza poprzednia prognoza mówiła, że co najmniej do 7 września pogoda nad krajem będzie przypominać zaawansowaną jesień, czyli często deszczową i chłodną aurę. Przed nami krótkotrwała poprawa, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie kraju. Ale za nim to nastąpi to jeszcze dziś 07.09, głównie w północnej połowie kraju oraz miejscami na południu i południowym-zachodzie będą występować okresami opady deszczu.

Piątek 08.09 zapowiada się nieźle na południu, wschodzie, przejściowo w centrum i na południowym-wschodzie kraju, gdzie powinno być przeważnie dość pogodnie z zachmurzeniem umiarkowanym i okresami małym z temperaturą do około 20-23 st. C. Na pozostałym obszarze będzie przeważać zachmurzenie duże, a miejscami na północy i północnym-zachodzie, zwłaszcza w drugiej połowie dnia w woj. pomorskim i zachodniopomorskim popada deszcz.

W sobotę 09.09 na przeważającym obszarze będzie pogodnie z zachmurzeniem umiarkowanym i małym, a na południowym-wschodzie nawet okresowo z bezchmurnym niebem. Wyjątkiem będą dzielnice zachodnie i północno-zachodnie kraju, gdzie miejscami utrzyma się przewaga większego zachmurzenia i tu ewentualnie lokalnie i przelotnie słabo popada deszcz. Na termometrach zobaczymy od 22 st. miejscami nad morzem, do około 24/26 st. C. na pozostałym obszarze.

W niedzielę 10.09 miejscami przelotnie popada, ale nie zabraknie również dłuższych chwil z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, szczególnie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, gdzie temperatura wzrośnie do około 26 st. C.

Wstępnie prognozowane rozmieszczenie strefy opadów w drugiej połowie dnia, 12 września br. Model GFS

Mapa opadow

Większe zmiany czekają nas około 11/12 września, gdy nad krajem znajdzie się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego związana z niżem przemieszczającym się z południa na północ i północny-wschód. Obecnie jest jeszcze zbyt wcześnie by stwierdzić, gdzie w tym czasie spadnie najwięcej deszczu, gdyż trajektoria ośrodka może ulec korekcie, aczkolwiek z pewnością utrzyma się w prognozach duże prawdopodobieństwo sporych opadów deszczu, dlatego będziemy sytuacje stale monitorować. Jeśli wślizgnie się ze wschodu i południowego-wschodu cieplejszy i chwiejny sektor powietrza, to nie możemy również wykluczyć burz. Do tego czasu ciepłe powietrze najdłużej utrzyma się na wschodzie i południowym-wschodzie kraju.

Wstępnie prognozowane rozmieszczenie opadów w drugiej połowie dnia, 12 września br. Model ECMWF

Mapa suma opadów 12 września


Komentarze
Stanisława Hołyszko

To dobrze... u nas niech pada...

07 wrzesień 2017 - 12:49
Odpowiedz
Wiola Popkiewicz

ja juz mam dosc deszczu naprawde mokro jak niewiem

07 wrzesień 2017 - 14:40
Odpowiedz