| |
Zagrożenie!
Mikołajki: deszczowe i wietrzne

Mikołajki: deszczowe i wietrzne

Nad Polskę z zachodu wkroczył dziś 05.12 zapowiadany ciepły front atmosferyczny. Do końca dnia dotrze on do dzielnic wschodnich. Przynosi opady deszczu, tylko początkowo miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju mogą się zdarzyć opady śniegu i deszczu ze śniegiem, ale dość szybko przejdą w deszcz. Za frontem napłynie znacznie cieplejsza masa powietrza. Przez nami więc odwrót warunków zimowych, które w ostatnich dniach zagościły miejscami, zwłaszcza na północy, wschodzie i południu kraju.

Prognozowane położenie ośrodków niżowych. 6 grudnia br. o godz. 07:00. ICM UM

Mapa pogoda 6 grudnia

Po przejściu ciepłego frontu, znajdziemy się w obszarze pomiędzy klinem wyżowym, a niewielkim niżem wtórnym, który jutro 06.12 o poranku, będzie zlokalizowany w rejonie pogranicza Białorusi i Rosji. Niż i związany z nim front atmosferyczny, przyniesie nam na przeważającym obszarze kraju kolejną porcję opadów deszczu, jedynie lokalnie, głównie w rejonach podgórskich, szczególnie w Bieszczadach i na Podhalu ponownie wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Prognozowana suma opadów, do godz. 01:00, 7 grudnia br. Model WRF

Mapa suma opadów 6 grudnia

W środę najmniej opadów spodziewamy się na południowym-zachodzie kraju, być może miejscami w ogóle nie wystąpią. Ponadto bliskość klina wyżowego spowoduje zwiększenie gradientu poziomego ciśnienia, dlatego już najbliższej nocy 05/06.12 oraz jutro 06.12 w ciągu dnia, w całym kraju spodziewamy się także nasilenia zachodniego wiatru, w porywach przeważnie do około 50-70 km/h. Silniej powieje tylko miejscami nad morzem.

Na termometrach zobaczymy, od około 3/6 st. na południu (chłodniej w rejonach podgórskich), 6/7 st. na przeważającym obszarze kraju, do 8/9 st. na północy, zwłaszcza nad morzem. Odczuwalna temperatura, będzie jednak niższa ze względu na chwilami silniejszy wiatr. Prognozy na dalszy okres (zobacz wiązki Ensemble), nadal podtrzymują ponowne okresowe ochłodzenie po 8 grudnia z szansą miejscami na opady śniegu.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!