| |
Zagrożenie!
3 dekada października będzie nadrabiać zaległości związane z normą opadów

3 dekada października będzie nadrabiać zaległości związane z normą opadów

W prognozach długoterminowych zapewnialiśmy, że stabilna i piękna Polska Złota Jesień utrzyma się do około 18 października. Po tym terminie nastąpił definitywny kres ciepłej i pogodnej aury, którą coraz częściej zajmuje jesienna słota.

Dziś 20.10 rozpoczyna się ostatnia - 3 dekada października, która przyniesie głębsze ochłodzenie i coraz częstsze opady związane z ośrodkami niżowymi. W zależności od ich trajektorii należy się spodziewać odpowiedniego natężenia opadów oraz wzrostu i spadku temperatury. Dobrym aspektem tej sytuacji będzie znaczna poprawa jakości powietrza.

Przejściowo do końca miesiąca nie można wykluczyć nie tylko w rejonach podgórskich i górskich, ale także na nizinach pojawienia się opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Aktualne prognozy wskazują na wystąpienie większych opadów mogących nadrobić zaległości związane z normą miesięczną. Przykładowo, na naszej stacji w Rzeszowie do tej pory spadło zaledwie 10.2 mm przy normie wynoszącej dla Rzeszowa w październiku 42.6 mm.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 30 października br.

Prognoza opadów październik

Po wielu dniach z temperaturami oscylującymi w pobliżu 20 st. C., ostatnia dekada miesiąca zapowiada się z pierwszym poważniejszym ochłodzeniem, bowiem temperatury w ciągu dnia, od około 23 października na przeważającym obszarze kraju mogą nie przekraczać 8-11 st. C., ale o tym napiszemy więcej w jutrzejszej 21.10 prognozie długoterminowej.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów według wiązek ensembles

Prognoza opadów i temperatury


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!