| |
Zagrożenie!

Od środy 19.07 wracają wysokie temperatury, ale w kolejnych dniach pojawi się ryzyko silnych burz

Tegoroczne lato, do tej pory nie zadowala miłośników wysokich temperatur, lubiących monotonną, słoneczną pogodę. Okresów z napływem gorącej masy powietrza było niewiele, a te które się pojawiły były krótkotrwałe.

Nie inaczej będzie w przypadku kolejnego takiego epizodu. Po przejściu nad Polską ciepłego wycinku niżu znad Skandynawii, dostaniemy się pod wpływ wyżu przesuwającego się na wschód i południowy-wschód Europy. Jego oś w kolejnych dniach będzie się rozciągać od Skandynawii, aż po Turcję, a my pozostaniemy na jego skraju. W tym czasie nad Wyspami Brytyjskimi pojawi się układ niskiego ciśnienia.

Temperatura maksymalna przewidywana przez model GFS na 20 lipca br.

Mapa - temperatura maksymalna

Taki rozkład pola barycznego spowoduje okresowe skierowanie zwrotnikowej masy powietrza z południa Europy i północno-zachodniej Afryki do środkowej Europy. Powietrze to będzie jednak charakteryzować się dużą energią chwiejności oraz zasobem wilgoci, a w takich warunkach zawsze dochodzi do inicjacji głębokiej konwekcji z silnymi burzami. W ich rejonie pojawią się ulewne opady deszczu, miejscami gradu oraz silne porywy wiatru.

Wzrost temperatury będzie stopniowy. Już w środę 19.07 w południowej połowie kraju oraz w dzielnicach zachodnich termometry wskażą do około 26/31 st. C. W czwartek 20.07 gorące powietrze wejdzie bardziej w głąb kraju, dlatego na przeważającym obszarze temperatura wzrośnie do około 27/33 st. C. W piątek 21.07 upalne powietrze utrzyma się już tylko w dzielnicach południowo-wschodnich, bowiem nad Polską znajdzie się strefa frontu atmosferycznego z opadami i burzami. Aktualne prognozy wskazują, że w sobotę 22.07 i niedzielę 23.07 nadal na przeważającym obszarze kraju temperatury będą osiągać co najmniej 27/32 st. C. (najwyższe w centrum, w południowej połowie kraju i być może na zachodzie).

Najnowsze dane przewidują, że temperatury w pobliżu 30 st. C. utrzymają się w Polsce co najmniej do 24/25 lipca. Niestety, w tym czasie miejscami będą rozwijać się silne burze, dlatego zachęcamy do sprawdzania naszych prognoz prawdopodobieństwa i natężenia zjawisk konwekcyjnych (zobacz). Pomiędzy zjawiskami, pogoda powinna być jednak na ogół dobra, dzięki temu będzie można się opalić i odpocząć np. nad wodą. Pamiętajmy jednak, aby obserwować niebo i odpowiednio wcześniej schodzić w niższe partie gór i opuszczać akweny.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!