Dziś 03.02 wieczorem druga strefa intensywnych opadów śniegu na południowym-wschodzie kraju
Za nami pierwsza strefa intensywnych opadów śniegu, która wczoraj 02.02 wieczorem najbardziej dała się we znaki mieszkańcom Podkarpacia, w tym stolicy województwa. Natężenie opadu sięgało nawet 8 mm/h, a odbiciowość radarowa osiągnęła aż 40 dBZ.
Warunki na drogach w tym czasie szybko uległy pogorszeniu, ale przez minioną noc 02/03.02 drogowcom udało się zapewnić przejezdność na wszystkich odcinkach (lokalne utrudnienia utrzymują się tylko w rejonach podgórskich) – informuje centrum zarządzania kryzysowego wojewody. W całym regionie jest ślisko, miejscami leży zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe.
Strażacy do tej pory interweniowali blisko 40 razy, głównie przy usuwaniu drzew i połamanych konarów zagrażających bezpieczeństwu na drogach. Najwięcej wyjazdów było w powiatach brzozowskim, krośnieńskim, strzyżowskim, ropczycko-sędziszowskim i przeworskim.
Najwięcej śniegu spadło na południu Podkarpacia. Na stacjach IMGW notuje się przeważnie od 15, do 22 cm świeżej pokrywy śnieżnej (najwięcej na stacji Solina-Jawor). W samym Rzeszowie spadło około 7-8 cm śniegu, a w Jaśle 15 cm. W ciągu dnia temperatura utrzyma się na ogół na niewielkim plusie, dlatego śnieg nieco stopnieje, jednak późnym popołudniem i wieczorem spodziewamy się drugiej strefy intensywnych opadów.
Sprawcą kłopotów na drogach, kolejnych prac strażaków oraz prawdopodobnych przerw w dostawie energii elektrycznej, będzie aktywny niż Lotti powstały nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego.
Prognozowany układ baryczny o godz. 13:00, 3 lutego
W ciągu najbliższej doby 03/04.02 przekroczy on wschodnie Karpaty, a następnie przez Ukrainę skieruje się nad Rosję. W tym czasie strefą opadów zahaczy południowo-wschodnie dzielnice Polski.
Najnowsze prognozy przesunęły trajektorię ośrodka niżowego bardziej na wschód. Z tego powodu obszar największych opadów śniegu może być nieco mniejszy względem wcześniejszych wyliczeń numerycznych. Najwięcej śniegu (10-30 cm) ponownie spadnie na południu i południowym-wschodzie Podkarpacia, zwłaszcza na południe od linii Lubaczów-Jarosław-Krosno.
Prognozowana suma opadów śniegu do końca dnia w poniedziałek 05.02. Model ECMWF
Po odsunięciu się głównego niżu, popada miejscami również w niedzielę 04.02 i poniedziałek 05.02, ale opady będą znacznie słabsze.
Prognozowana pokrywa śnieżna w poniedziałek, 5 lutego. Model WRF
Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że pokrywa śnieżna po zakończeniu opadów w poniedziałek 05.02 na południe od Sanoka, w wielu miejscach będzie mieć co najmniej 30-45 cm! Na pozostałym obszarze Podkarpacia będzie mniejsza i wyniesie przeważnie od około 6, do 22 cm (najmniej na północnym-zachodzie regionu).
Po opadach w najbliższych dniach napłynie jeszcze zimniejsza masa powietrza, która spowoduje znaczne spadki temperatur, szczególnie w nocy. Pokrywa śnieżna będzie się zatem utrzymywać w drugim tygodniu ferii zimowych na Podkarpaciu.
Od ciężkiego i mokrego śniegu krzewy nie wytrzymują naporu i się "kłaniają".... Jasło godz.9-40
Podkarpacie
Witam a u mnie nic nie spadło sniegu w Krosnowice Kotlina Kłodzka swieci słonko :)
A kiedy cos nad morzem ? :D
Tym razem "Genueńczyk" (śnieżny niż śródziemnomorski) nie obejmie swoim wpływem Mazowsza. Inaczej było 29-30 listopada 2010 roku, gdy niż o tym samym rodowodzie, ale znacznie głębszy i rozleglejszy, zrzucił na stolicę 27 cm śniegu w jedną dobę (pokrywa śniegu osiągnęła wtedy tutaj 33 cm).
Szkoda że koło Łańcuta już nic nie dosypie :(
Że jak? :D Chyba nie sprawdzałeś prognozy w artykule
Sprawdzałem,ale 5-7cm to nie to samo co 10 czy 15,jedynym pocieszeniem jest to że chwilę się utrzyma :)
Przemysl zasypany ok 40 cm sniegu i dalej sypie