| |
Zagrożenie!
W czwartek 29.03 rozległy front przyniesie opady deszczu i intensywne opady śniegu

W czwartek 29.03 rozległy front przyniesie opady deszczu i intensywne opady śniegu

Ostatnie dni nad obszarem Polski mijały pod znakiem stabilnej aury i braku znaczących opadów atmosferycznych. Te jeśli się pojawiały, wystąpiły wczoraj 27.03 nad południowo-wschodnią Polską, a dzisiaj 28.03 przelotne opady śniegu wystąpiły lokalnie nad województwem lubelskim oraz o poranku w podkarpackim.

Środowa spokojna aura była więc ciszą przed nadchodzącym znaczącym pogorszeniem pogody wędrując do nas z zachodu Europy. W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin z zachodu na wschód kontynentu przemieszczać się będzie rozległy front okluzji (na południowym-wschodzie kraju najpierw ciepły wycinek frontu, a po nim front chłodny) związany z głębokim układem niskiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na jutrzejsze 29.03 godziny popołudniowe. Dane DWD

Mapa synoptyczna 29 marca

Front ten przejdzie przez nasz kraj i zaznaczy swoją obecność najpierw nad zachodnią Polską w drugiej części nocy ze środy na czwartek 28/29.03. W początkowej fazie wspomniany front przyniesie umiarkowane opady deszczu obejmujące zasięgiem pas, od województwa zachodniopomorskiego po woj. śląskie, a w kolejnych godzinach także województwa centralne.

Prognozowane ułożenie oraz rodzaj opadów atmosferycznych w drugiej części nocy ze środy na czwartek. ICM UM 1.5 km

Prognoza opadów 29 marca

Warto zwrócić uwagę na prognozowane zaleganie chłodniejszej masy powietrza na poziomie około 1500 m, która najbardziej ujemne wartości ma osiągać w pasie od północno-zachodniej po północno-wschodnią Polskę.

Temperatura 29 marca na wysokości 1500 m

W godzinach porannych opady deszczu będą przemieszczać się stopniowo w kierunku Polski wschodniej i północno-wschodniej. Opady te trafiając na chłodniejszy sektor powietrza zaczną bardzo szybko zamieniać się w umiarkowany i lokalnie intensywny opad śniegu. Swoim obszarem obejmą one pas od północnego zachodu, przez centrum po wschód z dalszą trajektorią w kierunku województw północnych i północno-wschodnich.

Prognozowane ułożenie oraz rodzaj opadów atmosferycznych o godzinie 10:00, 29 marca. ICM UM 1.5 km

Prognoza opadów 29 marca śnieg deszcz

Na południe od strefy opadów śniegu przechodzić będą wielkoskalowe opady deszczu. Nad obszar południowo-wschodniej Polski napłynie cieplejsza masa powietrza przynosząc wzrost temperatur na poziomie 8-12 stopni (najcieplej prawdopodobnie w rejonie Tarnowa). Do jutrzejszych godzin nocnych całkowita akumulacja opadów śniegu będzie wahać się na poziomie 5-6 mm.

Prognoza opadów śniegu 29 marca

Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie jutrzejszego dnia. Na drogach będzie ślisko, szczególnie w północnym pasie Polski w związku z opadami mokrego śniegu.


Komentarze
Ben Wwa

U mnie w Warszawie śnieg sypie od świtu, choć mokry to jednak zabielił dachy, samochody, trawniki. > Gdy chodzi o ostatnie trzy dni marca (29-31/03), śnieg na ziemi nie jest tu zjawiskiem częstym, ale zawsze się zdarzał. Ostatnio - jak wielu pamięta - w roku 2013; a wcześniej w 1995, czyli było aż 18 lat przerwy. I to właśnie było nietypowe, gdyż tradycyjnie pokrywa śnieżna na ziemi w tych dniach marca (przynajmniej w jednym z nich) pojawiała się tutaj średnio 2 razy na dekadę. > Marzec 2018 roku w stolicy bez wątpienia zaliczony będzie do zimnych, gdyż obecnie jego średnia temperatura jest o prawie 3 stopnie niższa od normalnej. Jednakże w dawnych czasach wiele było marców znacznie zimniejszych od tegorocznego. W Małej Epoce Lodowej zostałby nawet uznany za nieco łagodniejszy od przeciętnego.

29 marzec 2018 - 07:42
Odpowiedz
Lucas wawa

Do tej pory w ostatnich tygodniach mieliśmy spore wahania temperatury, ale rozłożone bardziej w czasie i przy znacznej przewadze okresów z ujemnymi anomaliami (przez nieco ponad 10 dni w marcu oznaczającymi nadal zimę). Teraz zanosi się na częstsze przechodzenie między nadal nocno-rannymi spadkami temperatury poniżej zera a dwucyfrowymi wartościami na plusie za dnia. Przykładowo, obecnie w Warszawie sypie dość wyraźnie śnieg przy temperaturze około zera. Natomiast jutro, czy w sobotę za dnia ma ocieplić się do +10/+13°C. I wiele wskazuje na to, że podobne przeplatanie będziemy mieli także w pierwszych dniach kwietnia, kiedy to zanotujemy zarówno nocno-poranne przymrozki (02-03.04), a miejscami może i nadal opady śniegu, podczas gdy 2 dni później Tmax ma wzrosnąć do ok. +20°C…

29 marzec 2018 - 09:13
Odpowiedz
DobraPogoda24

@Lucas wawa czyli trend naszej prognozy długoterminowej się raczej sprawdzi :) http://dobrapogoda24.pl/artykul/dlugoterminowa-prognoza-pogody-poczatek-kwietnia

29 marzec 2018 - 09:42
Odpowiedz