| |
Zagrożenie!

Ostatni weekend lipca zapowiada się rewelacyjnie w górach

Dziś 28.07 przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się strefa frontowa z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Wieczorem front przesunie się za naszą wschodnią granicę, a jego miejsce zajmie klin wyżowy związany z wyżem znad Azorów. Przyniesie on poprawę pogody oraz napływ ciepłej masy powietrza w kolejnych dniach, gdy będziemy mówić oficjalnie o upale.

Prognozowany układ baryczny, 29 lipca br.

Mapa baryczna 29 lipca

Ostatni weekend lipca 29-30.07 zapowiada się z dobrą pogodą, zwłaszcza w centrum oraz w południowej połowie kraju. Wyjątkiem będzie Wybrzeże w sobotę 29.07, gdzie może miejscami słabo popadać deszcz.

Doskonałe warunki zapowiadają się w górach, szczególnie w Bieszczadach, Tatrach i Pieninach, gdzie w tych ostatnich można obecnie zobaczyć jednego z największych motyli występujących w Polsce. Mowa o Niepylaku Apollo, którego rozpiętość skrzydeł osiąga aż 9cm! Jest pięknym kolorowym motylem doskonale przystosowanym do środowiska skał wapiennych. Dorosły motyl Niepylaka żyje tylko 2-4 tygodnie.

Motyl Niepylak Apollo

Prawdziwe oblężenie w tym sezonie czeka również Jezioro Solińskie oraz Jezioro Tarnobrzeskie. Temperatura wody w tych popularnych podkarpackich akwenach waha się obecnie od 19 do 22 st. C. - poinformowali naszą redakcję ratownicy dyżurni z WOPR-u. Wyspa sezonowa na Jeziorze Solińskim znajduje się aktualnie 3 metry pod poziomem lustra wody – dodał Jacek Kuźniar. Temperatura maksymalna w górskich dolinach w sobotę osiągnie przeważnie 21/24 st. C., a w niedzielę już 26/30 st. C.

Widok z Połoniny Caryńskiej w kierunku zachodzącego słońca

Zachód Słońca w Bieszczadach


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!