| |
Zagrożenie!
Ostatnie dni października: opady, wichura i spadek temperatury

Ostatnie dni października: opady, wichura i spadek temperatury

Po krótkotrwałym okresie babiego lata, gdy temperatura maksymalna osiągnęła we Wrocławiu 26 st. C. pozostało już tylko wspomnienie. Układ wyżowy ustąpił miejsce cyrkulacji strefowej, a to oznacza, że co jakiś czas musimy się spodziewać przelotnych opadów, wzrostu zachmurzenia, nasilenia wiatru i zmian temperatury. 

Nie inaczej będzie w kolejnych dniach. Dziś 25.10 znajdujemy się w zasięgu niżu FLORENZ II, z którym jest związana strefa frontowa przemieszczająca się z zachodu na wschód kraju. Do wieczora opady przemieszczą się na wschód, aby do czwartkowego 26.10 poranka znaleźć się za naszą wschodnią granicą. W tym czasie najmniej i najsłabiej popada na południowym-wschodzie kraju, gdzie opady wystąpią tylko miejscami.

W czwartek 26.10 w ciągu dnia, jeśli popada, to tylko lokalnie i przelotnie, głównie na wschodzie i północy kraju. Sytuacja zmieni się w piątek 27.10, gdy na pogodę wpłynie kolejny niż. Przyniesie on sporo opadów przelotnych, a na południu, zwłaszcza w rejonach podgórskich, będą możliwe również opady ciągłe, w tym deszczu ze śniegiem i śniegu.

W sobotę 28.10 bez większych zmian. W tym dniu również spodziewamy się miejscami przelotnych opadów deszczu, a w górach śniegu. Na termometrze zobaczymy maksymalnie od 0/6 st. w rejonie Podhala, do około 7/11 st. C. na pozostałym obszarze kraju (najwyższa nad morzem i krańcach zachodnich). Miejscami nasili się zachodni (na wybrzeżu północno-zachodni) wiatr, zwłaszcza nad morzem, gdzie osiągnie w porywach do około 70/80 km/h, a na pozostałym obszarze kraju do 40/65 km/h.

Najgorzej ze wszystkich najbliższych dni zapowiada się niedziela 29.10, gdy na pogodę w Polsce wpłynie dość głęboki niż przemieszczający się znad południowego Bałtyku przez Obwód Kaliningradzki nad terytorium Białorusi. Przyniesie on w całym kraju opady deszczu, w górach śniegu, a także wichurę, bowiem zwiększy się zdecydowanie poziomy gradient baryczny ciśnienia. Wstępne prognozy wskazują, że wiatr osiągnie na nizinach w porywach co najmniej 70-110 km/h (silniejszy na Śnieżce oraz w Tatrach).

Wstępnie prognozowana wichura z kierunkiem adwekcji chłodnej masy powietrza. 29 października br.

Mapa wichura 29 października

Sytuacja jest rozwojowa, dlatego warto śledzić kolejne wyliczenia z prognozą centrum ośrodka niżowego. Od jego położenia, będzie ostatecznie zależeć prędkość wiatru w poszczególnych regionach. Aktualne wyliczenia wskazują, że najmocniej powieje w zachodniej, centralnej, południowo-zachodniej, południowej i południowo-wschodniej Polsce.

Niż zaciągnie nam również z północnego-zachodu chłodną masę powietrza, dlatego ostatnie dni października zapowiadają się zimne z mrozem w górach oraz miejscami w nocy i nad ranem w głębi kraju, szczególnie na południu. Ponadto miejscami, nie tylko w górach, ale także na nizinach pod koniec strefy opadów, będzie możliwy deszcz ze śniegiem i śnieg.

Wstępne prognozy wskazują, że w Tatrach do końca miesiąca spadnie ponad metr śniegu! To oznacza, że miejscami pokrywa śnieżna może mieć nawet 1.5 m! Sytuację będziemy monitorować. Zachęcamy do sprawdzania naszych najnowszych prognoz.

Mapa porywów: windy


Komentarze
Robert

Będę w Gdyni, może sztorm będzie :)

25 październik 2017 - 14:54
Odpowiedz
Stanisława Hołyszko

Nie pocieszająca pogoda... :(

25 październik 2017 - 18:49
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Aż tak....No zobaczymy...

25 październik 2017 - 20:20
Odpowiedz
Marcin Gut

To lepiej zmienić opony żeby nie być zaskoczonym

25 październik 2017 - 22:55
Odpowiedz