| |
Zagrożenie!

Niż Alfred przyniesie ulewy i burze

W minioną sobotę 22.07 wskazywaliśmy wstępnie na możliwy incydent z przejściem niżu zasobnego w opady. Sprawdźmy, jakie są najnowsze prognozy trajektorii ośrodka niżowego oraz przewidywane sumy opadów.

Prognozowane położenie centrum niżu Alfred, 25 lipca br. o godz. 14:00

Mapa synoptyczna niż Alfred

Na znacznym kontraście termicznym i napływie wilgotnej masy powietrza znad Morza Śródziemnego, powstaje obecnie niż nad Alpami przemieszczający się w kierunku Węgier, Czech i Słowacji. W ciągu najbliższej doby również Polska znajdzie się w jego zasięgu.

Położenie strefy burz i opadów niżu Alfred. 24 lipca br. o godz. 11:05. Zdjęcie: Sat24

Zdjęcie satelitarne niż Alfred

Opady z nim związane, dziś 24.07 późnym popołudniem lub wieczorem zaczną od południa wchodzić nad terytorium naszego kraju, obejmując Dolny Śląsk i Opolszczyznę, a w ciągu nocy 24/25.07 przemieszczą się dalej na północ, obejmując również m.in. Małopolskę, Górny Śląsk, Ziemie Lubuską, Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską oraz częściowo Lubelszczyznę, Wielkopolskę i Pomorze Zachodnie (głównie południową część). Ponadto, zwłaszcza w dzielnicach południowych i południowo-wschodnich mogą wystąpić burze (mapa prawdopodobieństwa). We wtorek 25.07 w ciągu dnia nadal miejscami będą możliwe ulewy, szczególnie w pasie środkowej Polski (z prawdopodobnym stopniowym przesunięciem na północ) oraz wschodniej i południowo-wschodniej, gdzie dodatkowo mogą występować burze.

Wstępnie prognozowana suma opadów, do 27 lipca br. według multimodelu 

Mapa suma opadów

Pamiętajmy, że tego typu ośrodki niżowe z południa są bardzo niestabilne w prognozach, dlatego ich trajektorie mogą ulegać korekcie po każdej aktualizacji modeli numerycznych. Ma to duże znaczenie, w kontekście przewidywanej sumy opadów, temperatury, wielkości zachmurzenia i wystąpienia rejonów z burzami. Nie zmienia to faktu, że w sporej części kraju wystąpi ryzyko podtopień, z tego powodu należy zachować czujność i śledzić najnowsze dane radarowe (zobacz).

Wstępnie prognozowana suma opadów, do 27 lipca br. według modelu WRF

Mapa sumy opadów


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!